Czy wiesz, że każdy dziennikarz powinien kierować się etyką dziennikarską? Jest to zbiór zasad dotyczący m.in. bezstronności, szacunku, dążenia do prawdy oraz oddzielania opinii od informacji.
Reportaż dziennikarski to taki materiał, który dąży do obiektywizmu, ale jednak zawiera elementy opinii. Reportaże poruszające zagadnienia mające bezpośredni wpływ na funkcjonowanie człowieka powinny być wyjątkowo rzetelne - szczególnie, gdy społeczeństwo nie posiada wystarczającej wiedzy na dany temat i łatwo o powielanie fałszywych informacji i uprzedzeń. Jak zbudowany jest reportaż? Jakimi wartościami powinien kierować się dziennikarz, jeśli chce stworzyć wartościowy materiał? Jak reporter może uświadamiać odbiorców, że ich wiedza na dany temat jest nierzetelna?
Podczas seminariów studenci:
poznają warsztat pracy dziennikarza,
nauczą się, jak rzetelnie gromadzić i weryfikować informacje,
przejdą krok po kroku przez proces budowy reportażu,
zbiorą materiał do pracy przeprowadzając sondaż uliczny,
nagrają materiał audiowizualny, który następnie zmontują.
Efektem specjalizacji będzie stworzenie nagrania wideo w formie reportażu.
Uczestnicy seminariów pogłębią swoją wiedzę z zakresu dziennikarstwa i mechanizmów działania sztucznej inteligencji. Udział w zajęciach będzie dla studentów okazją do rozwijania warsztatu badawczego, a także kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności pracy w grupie.
UWAGA: Specjalizacja o podobnej tematyce była realizowana w roku akademickim 2023/24 pod nazwą “Dziennikarstwo i nowe media”, jednak tym razem studenci będą realizować inny projekt.