1. Wprowadzenie do świata emocjiPierwsze warsztaty pozwolą nam się lepiej poznać oraz zrozumieć czym są emocje i po co one do nas przychodzą. Zadamy sobie ważne pytanie „Czy istnieją złe emocje?”. Poprzez zabawę dowiemy się, że w różnych sytuacjach różne osoby czują inne emocje i to jest w porządku.
2. Złość – „Czy złość piękności szkodzi?”Podczas warsztatów nauczymy się rozpoznawać przejawy złości w ciele, przyjrzymy się bliżej swoim dotychczasowym sposobom na przeżywanie złości oraz nauczymy się konstruktywnych sposobów na wyrażanie tej emocji. Dowiemy się, po co przychodzi do nas złość i co chce przekazać.
3. Strach – „Czy strach ma wielkie oczy?”W trakcie trzecich zajęć z cyklu, wspólnie zastanowimy się, czy to prawda, że „strach ma wielkie oczy”. Nauczymy się rozróżniać lęk od strachu. Dowiemy się również, jak możemy wesprzeć sami siebie w przeżywaniu strachu w codziennym życiu. Poprzez gry i zabawy rozpoznamy, w jakich sytuacjach strach może być potrzebny i ważny.
4. Smutek – „Czy to prawda, że chłopaki nie płaczą?”Na zajęciach zastanowimy się wspólnie, czy to prawda, że „chłopaki nie płaczą”. Zgłębimy temat i dowiemy się, dlaczego płaczemy i kiedy to robimy oraz czy są jakieś inne zachowania, które mogą świadczyć o przeżywanym smutku. Zaopatrzymy się w apteczkę pierwszej pomocy do przeżywania smutku.
5. Radość i wdzięczność Kolejny warsztat z cyklu będzie dotyczył tego co nas raduje i dodaje energii. Porozmawiamy o tym, co możemy robić, żeby te dobre samopoczucie w radości przedłużyć i umieć do niego jak najczęściej wracać. Poświęcimy chwilę na praktykę wdzięczności i docenienie tego wszystkiego, co na co dzień mamy i robimy.
6. ZaskoczenieNa szóstym warsztacie z cyklu przyjrzymy się wspólnie zaskoczeniu. Zastanowimy się, w jakich sytuacjach w życiu spotykają nas przyjemne zaskoczenia, a w jakich te, których nieszczególnie chcemy doświadczać. Wspólnie zastanowimy się, jak możemy się wesprzeć w tych sytuacjach.
7. Wstyd – „Czy każdy z nas robi się czerwony ze wstydu?”Przedostatnie zajęcia z cyklu zostaną poświęcone wstydowi. Wspólnie zastanowimy się, czy są sytuacje, w których należy się wstydzić oraz co możemy zrobić jeśli ten wstyd już poczujemy. Warsztaty pomogą także w budowaniu pewności siebie oraz wrażliwości na uczucia innych.
8. Podsumowanie cyklu zajęćNa ostatnim spotkaniu przeprowadzona zostanie krótka gra podsumowująca cały cykl warsztatów. Przypomnimy sobie sposoby na konstruktywne przeżycie wszystkich emocji, którym się przyglądaliśmy w trakcie zajęć – złości, strachu, smutku, radości, wdzięczności, zaskoczenia oraz wstydu.