Kraków | Kurs umiejętności społecznych – wiosenna edycja
2025-02-05
Niektóre dzieci wycofują się w grupie, nie wiedzą, jak zacząć rozmowę, lub trudno im odnaleźć się wśród rówieśników. Inne reagują zbyt impulsywnie, nie rozumiejąc swoich emocji i emocji innych.
To zupełnie naturalne – umiejętności społeczne, tak jak czytanie czy liczenie, wymagają nauki i ćwiczeń.
Jak możemy pomóc? Nasz kurs umiejętności społecznych to przestrzeń, w której dzieci w wieku 6-13 lat uczą się, jak lepiej rozumieć siebie i innych, budować relacje oraz radzić sobie w trudnych sytuacjach. Poprzez gry, zabawy i ćwiczenia rozwijamy kompetencje społeczne w atmosferze wsparcia i akceptacji. Prowadzimy zajęcia w 3 grupach wiekowych:
6-7 lat,
8-10 lat,
11-13 lat.
Każda grupa warsztatowa liczy maks. 10 uczestników.
Startujemy w marcu! Szczegółowe informacje o zajęciach oraz formularz zapisu znajdziesz poniżej!
Od ponad 10 lat prowadzimy warsztaty kompetencyjne w ramach programu Uniwersytet Dzieci i współpracujemy z psychologami, psychoterapeutami i trenerami, którzy na co dzień wspierają dzieci oraz młodzież w zrozumieniu siebie.
Kurs umiejętności społecznych to cykl 8 grupowych spotkań z psychologiem, dzięki którym Twoje dziecko:
– Lepiej zrozumie swoje emocje i potrzeby. – Nauczy się nawiązywać przyjaźnie i współpracować w grupie. – Rozwinie poczucie własnej wartości, empatię i umiejętność stawiania granic. – Dowie się, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach.
Kurs umiejętności społecznych jest odpowiedzią na wyzwania towarzyszące dzieciom w okresie rozwoju, w którym mały człowiek staje się bardziej samodzielny, rozwija swoją autonomię, ale również kształtuje empatię i zmaga się z intensywnym rozwojem emocjonalnym, w tym z rosnącym znaczeniem grupy rówieśniczej.
Dzieci w wieku 6-7 lat
Zapraszamy na cykl warsztatów psychologicznych dla dzieci w wieku 6-7 lat w Krakowie.
Poznajmy emocje! Czym są emocje podstawowe? Według psychologii to te z emocji, które potrafią rozpoznać ludzie na całym świecie i które są dla nich wspólne. Należą do nich: radość, złość, strach, smutek, wstręt i zaskoczenie.
To właśnie te emocje uczestnicy zajęć dokładnie poznają podczas ośmiu spotkań Kursu Umiejętności Społecznych. Nauczą się tropić emocje w swoim ciele. Poznają określenia, którymi mogą je opisać oraz komunikować innym. Zbadają, jak wpływają na relacje z innymi. I, co najważniejsze, odpowiedzą na pytanie: dlaczego emocje są ważne i pomagają nam w codziennym życiu?
Zajęcia będą miały formę treningu, podczas którego dzieci przećwiczą, jak rozpoznawać emocje i poznają konstruktywne sposoby ich przeżywania. Cykl pomoże uczestnikom otworzyć się na kontakt z rówieśnikami i pozwoli nauczyć się radzić sobie ze zmianami w tak ważnym okresie życia.
Tematy spotkań:
Wprowadzenie: po co nam emocje?
Radość – dodaje skrzydeł
Złość – uczy granic
Strach – dba o bezpieczeństwo
Wstręt – chroni zdrowie
Smutek – wskazuje na potrzeby
Zaskoczenie – pomaga zachować czujność
Podsumowanie
Terminy zajęć: 29.03, 5.04, 12.04, 26.04, 10.05, 17.05, 31.05, 7.06 (soboty) Po ostatnich zajęciach przewidziane jest spotkanie prowadzącej z rodzicami w formie online. Termin zostanie ogłoszony w późniejszym czasie.
Godziny zajęć: gr. 1: 9:00 gr. 2: 10:45 (brak wolnych miejsc)
Czas trwania zajęć: 75 minut Miejsce: Fundacja Kocham Dębniki, Konfederacka 4/5, 30-306 Kraków >> sprawdź dojazd Prowadząca: Anna Pactwa >> czytaj biogram
Kurs jest przeznaczony zarówno dla dzieci, które brały udział w jego poprzedniej edycji, jak i nowych uczestników.
Zapraszamy na cykl warsztatów psychologicznych dla dzieci w wieku 8-10 lat w Krakowie.
Zajęcia pozwolą rozwinąć kompetencje społeczne oraz wzmocnić poczucie własnej wartości dziecka. Uczestnicy ćwiczyć będą podejście empatyczne, uwzględniające różnice w wyglądzie i zachowaniu osób z otoczenia. Dzieci nauczą się rozpoznawać i wyrażać emocje, aby umieć zapanować nad wybuchami złości, frustracji czy smutku.
Poprzez liczne aktywności warsztatowe poznają sposoby wyrażania swoich myśli z poszanowaniem uczuć innych. Poznają rolę pozytywnej komunikacji, by unikać konfliktów oraz umiejętnie je rozwiązywać. Przyjrzą się też stresowi oraz poznają techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Skupią się na technikach relaksacji, aby w świadomy sposób umieć z nich korzystać w przyszłości.
Wspierani przez prowadzącą uczestnicy skupią się również na wzmocnieniu pewności siebie oraz odkryją swoje zasoby, co pomoże w adaptowaniu się do zmiennych sytuacji społecznych. Nie zabraknie narzędzi ułatwiających koncentrację, wyciszenie i relaksację.
Kurs psychologiczny jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przed dziećmi, aby pomóc im lepiej radzić sobie z emocjami. Umożliwi rozwój ich kompetencji społecznych i ułatwi adaptację w tak ważnym dla nich okresie życia.
Tematy spotkań:
Podobieństwa i różnice pomiędzy nami. Rozpoznawanie zachowań i motywów innych osób.
Twoja i moja bezpieczna przestrzeń. Nauka wyznaczania granic i rozwijanie postawy asertywnej.
W różnorodnym świecie uczuć. Czy są emocje dobre i złe?
Jak radzić sobie w sytuacjach stresowych?
Sposoby pracy z emocjami. Poznanie technik relaksacyjnych.
Moje zasoby. Jak je rozpoznać, z czego powstają i jak z nich korzystać?
Sztuka słuchania oraz słyszenia, czyli o perspektywie drugiej osoby.
Wyrażanie myśli i uczuć w sposób zgodny z zasadami życia społecznego.
Terminy zajęć: 22.03, 29.03, 5.04, 12.04, 26.04, 10.05, 17.05, 24.05 (soboty) Po ostatnich zajęciach przewidziane jest spotkanie prowadzącej z rodzicami w formie online. Termin zostanie ogłoszony w późniejszym czasie.
Godziny zajęć: gr. 1: 9:00 gr. 2: 10:45 (brak wolnych miejsc) gr. 3: 12:30 (brak wolnych miejsc)
Czas trwania zajęć: 75 minut Miejsce: Enjoy Pilates Studio, Biała Droga 13, 30-327 Kraków >> sprawdź dojazd Prowadząca: Katarzyna Wnęk-Joniec >> czytaj biogram
Kurs jest przeznaczony zarówno dla dzieci, które brały udział w jego poprzedniej edycji, jak i nowych uczestników.
Dzieci w wieku 11-13 lat
Zapraszamy na cykl warsztatów psychologicznych dla dzieci w wieku 11-13 lat w Krakowie.
Co jest moją mocną stroną? Jak rozeznać się w swoich emocjach i potrzebach w relacjach z innymi? Jak komunikować się empatycznie?
Zajęcia pozwolą rozwinąć kompetencje społeczne oraz wzmocnić poczucie własnej wartości u młodszych nastolatków. Poprzez liczne aktywności uczestnicy poznają swoje mocne strony i zasoby, z których mogą korzystać, by nawiązywać satysfakcjonujące relacje z innymi. Przyjrzą się zjawiskom związanym z budowaniem kontaktu, m.in. granicom psychologicznym, komunikacji, asertywności czy empatii. Przećwiczą kluczowe umiejętności wspierające w podtrzymywaniu dobrych relacji.
Uczestnicy skupią się na poszukiwaniu „pierwszego małego kroku”, aby z każdych zajęć wybrać coś użytecznego dla siebie do zastosowania w codziennym życiu. Zadbają również o bezpieczne warunki w grupie i budowanie wzajemnego zaufania, aby na bazie wspólnych doświadczeń poszerzać repertuar zachowań społecznych, a także uwzględniać różnorodność świata emocji, potrzeb i wartości innych osób.
Tematy spotkań:
Blok I – Moje zasoby
Poznawanie swoich mocnych stron. Co może mnie wesprzeć w budowaniu życzliwej relacji ze sobą i innymi osobami?
Granice psychologiczne. Jak je rozpoznawać i komunikować?
Blok II – Emocje w kontaktach z innymi
Jak rozeznać się w swoich emocjach i potrzebach związanych z relacjami rówieśniczymi?
Co może mi pomóc w doświadczaniu różnych emocji i podejmowaniu działań w kontakcie z innymi?
Blok III – Komunikacja
Podstawy NVC. Jak formułować komunikat empatyczny?
Asertywność. Co odróżnia postawę asertywną od agresywnej, uległej i bierno-agresywnej?
Blok IV – Współpraca w różnorodnych grupach
Co wspiera współpracę w grupie, a co ją utrudnia? Jak szukać wspólnego gruntu do działania?
Role grupowe. Jak wpływają na funkcjonowanie grupy? Jak zachować elastyczność w ich przyjmowaniu?
Godziny zajęć: gr. 1: 9:30 (brak wolnych miejsc) gr. 2: 11:15 (brak wolnych miejsc) gr. 3: 13:00 (brak wolnych miejsc)
Czas trwania zajęć: 75 minut Miejsce: Pracownia z sensem, ul. Różana 7/1, 30–305 Kraków >> sprawdź dojazd Prowadząca: Magdalena Michnowicz >> czytaj biogram
Kurs jest przeznaczony zarówno dla dzieci, które brały udział w jego poprzedniej edycji, jak i nowych uczestników.
Rodzicu, przygotowaliśmy również narzędzia dla Ciebie!
Po każdym spotkaniu otrzymasz krótkie podsumowanie wiedzy z zajęć.
Przekażemy Ci ćwiczenia, które wykorzystasz do dalszej pracy w domu.
Otrzymane narzędzia pomogą Ci wzmocnić relację z dzieckiem.
Jak zapisać dziecko na kurs kompetencji społecznych