Studia stacjonarne dla dzieci w wieku 6-7 lat (roczniki 2017, 2018)
Odkrywanie | Warszawa
Odkrywanie to: 16 warsztatów naukowych i 2 wykłady.
Blok I (7 września - 26 października)
Wykład: Czy rośliny mogą uratować świat?
Podczas wykładu studenci odkryją supermoce roślin. Dowiedzą się, jakie substancje szkodliwe potrafią one zatrzymać i jak to robią. Przeprowadzą analizę zanieczyszczenia i poznają nowoczesne technologie oczyszczania powietrza z wykorzystaniem roślin. Przekonają się również, które z nich warto mieć w domu, aby cieszyć się dobrą jakością powietrza.
Jak wywoływano zdjęcia w XIX wieku? Podczas warsztatów w profesjonalnej pracowni każdy student będzie miał możliwość wykonania własnych wydruków i fotogramów szlachetną techniką. Nie trzeba posiadać żadnych wcześniejszych doświadczeń fotograficznych ani plastycznych. Uczestnicy sami będą naświetlać, wywoływać, tonować i suszyć swoje prace.
Czy istnieją w Polsce samochody napędzane wodą? Na warsztatach studenci poznają paliwa, które wykorzystuje się do wytwarzania energii. Sprawdzą, ile paliwa potrzebują do uruchomienia swoich modeli aut oraz nauczą się wyliczać i porównywać koszt jego eksploatacji w zależności od źródła energii.
Studenci dowiedzą się, w jaki sposób cukier łączy się z bakteriami w jamie ustnej, tworząc kwas, który może prowadzić do powstawania próchnicy. Będą mieli okazję samodzielnie odtworzyć ten proces chemiczny, aby zbadać jego wpływ na szkliwo zębów.
Na warsztatach studenci dowiedzą się, czym jest ropa, jak wydobywa się ją ze złóż znajdujących się w głębokich warstwach ziemi oraz dlaczego tam się właściwie znalazła. W tym celu przeprowadzą eksperyment polegający na stworzeniu własnego modelu złoża ropy naftowej.
Poprzez aktywności ruchowe studenci dowiedzą się, w jaki sposób połączone są ze sobą kości oraz jak to możliwe, że stawy wydają dźwięki. Poznają różne źródła bólu oraz przetestują sposoby na to, żeby go zredukować, m.in. wykonując ćwiczenia na wzmocnienie kości.
Czy każdy mózg przypomina orzech włoski i ma płaszcz? Na warsztatach studenci poznają budowę najbardziej złożonego organu w ludzkim ciele. Nauczą się rozróżniać jego podstawowe części oraz dowiedzą się, jak wyglądają mózgi innych zwierząt.
Warsztaty: Jak nasze ciało broni się przed chorobami?
Podczas warsztatów studenci dowiedzą się, w jaki sposób nasz organizm skutecznie wykrywa i zwalcza ataki wirusów, bakterii oraz ciał obcych, zapobiegając w ten sposób chorobom. Uczestnicy zajęć przeprowadzą eksperyment, który wykaże, na czym polega praca komórek układu odpornościowego, m.in. jak rozróżniają ciała własne od niebezpiecznych ciał obcych.
W trakcie warsztatu malarskiego studenci będą mieli okazję swobodnie wyrazić uczucia na płótnie poprzez stworzenie barwnych kompozycji. Dzięki temu uzewnętrznią indywidualny sposób postrzegania kolorów, przygotowując unikatowe dzieła metodą intuicyjną.
Na warsztatach studenci dowiedzą się, co to są zwierzęta zmiennocieplne oraz czym różnią się od stałocieplnych ludzi. Zrozumieją znaczenie odpowiedniej temperatury ciała dla zdrowia, projektując własne terraria dostosowane do potrzeb zmiennocieplnej jaszczurki.
Zanim stworzono monety i banknoty, ludzie po prostu wymieniali się rzeczami i usługami. Podczas zajęć studenci dowiedzą się, jak to robiono oraz dlaczego ten system zastąpiono pieniędzmi. Poznają wady i zalety różnych form płatności pod względem wygody, szybkości transakcji i metod przechowywania.
Podczas warsztatów studenci odtworzą procesy chemiczne, występujące w zjawisku krystalizacji, tworząc własne kryształy. Dzięki wykorzystaniu modeli poznają ich strukturę i właściwości. Dowiedzą się, że kryształy można znaleźć nie tylko w kopalni, lecz także w domowej kuchni i łazience.
Czy z baterii, diody i folii aluminiowej można zrobić latarkę? Podczas zajęć studenci dowiedzą się, skąd bierze się prąd w prostych urządzeniach elektrycznych. Skonstruują obwód elektryczny, który pozwoli im zasilić samodzielnie stworzone latarki.
Dlaczego intensywne bieganie może doprowadzić do ostrego bólu w okolicy brzucha? Czy da się temu zaradzić? W trakcie zajęć sportowych dzieci nauczą się, jak kontrolować oddech podczas biegu – po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kolki. Poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy poszerzą świadomość swojego oddechu.
Kto by nie chciał zaprojektować własnego placu zabaw? Na warsztatach technicznych studenci podejmą próbę zagospodarowania powierzchni, kierując się zasadami pracy architekta. Będą tworzyć uproszczone modele sprzętów do rozrywki, które następnie odpowiednio rozlokują na siatce terenu. Dzięki temu, nauczą się podstaw procesu planowania przestrzennego.
Prowadząca: Natalia Cichoń Czas trwania: 60 minut
Warsztaty: Jak działa silnik?
Podczas warsztatów studenci zapoznają się z budową silnika. Dowiedzą się, z czego się składa i jak przekształca energię paliwa w energię mechaniczną. Będą tworzyć i testować własne pojazdy, napędzane octem i sodą. Wykorzystają do tego butelki.
Warsztaty: Jak porozumiewali się ludzie pierwotni?
Warsztaty przybliżą studentom sposoby komunikacji naszych przodków przed powstaniem współczesnej mowy i pisma. Czy wyrażali się bez słów? Jak radzili sobie bez telefonu komórkowego? Jak przekazywali wiedzę potomkom, nie dysponując książkami? Uczestnicy zajęć odwzorują prehistoryczne techniki, które to umożliwiały. Może uda im się nawet nauczyć języka jaskiniowców?
Podczas wykładu studenci poznają zawód fotografa podwodnego i sprzęt, którego używa. Dowiedzą się, jak uwiecznić niewidzialnego gołym okiem morskiego skorupiaka, mierząc się z trudnościami, takimi jak prądy morskie, zniekształcone światło czy ciężkie wyposażenie nurkowe. Obejrzą też galerię największych i najmniejszych mieszkańców oceanów.