Studia stacjonarne dla dzieci w wieku 8 - 9 lat (roczniki 2015, 2016)
Inspiracje | Warszawa
Inspiracje to: 16 warsztatów naukowych i 2 wykłady.
Blok I (7 września - 26 października)
Wykład: Z czego mogę wytworzyć prąd?
A gdyby owoce wystarczyły do ładowania telefonu? Studenci w trakcie wykładu dowiedzą się, jak pozyskać prąd nie tylko z urządzeń elektrycznych, lecz także z otaczającej ich przyrody. Na przykładzie cytryn poznają działanie energii, a potem poszukają odpowiedzi na pytanie, czy ze wszystkiego jesteśmy w stanie stworzyć baterię.
A gdyby na Ziemi zabrakło słońca? Studenci podczas warsztatu zbadają, jak proces fotosyntezy wpływa na rośliny i warzywa. W tym celu wykonają morfologię liści, szukając pod lupą aparatów szparkowych. Spróbują też wykryć ziarna skrobi w ziemniakach.
Codziennie używamy pieniędzy, ale z czego tak naprawdę są one zrobione? Studenci będą mieli okazję zajrzeć do środka monety i sprawdzić, co naprawdę w sobie kryje. Podczas warsztatów naukowych dowiedzą się, z jakich materiałów jest zrobiona i dlaczego. Zajęcia odbędą się w laboratoriach Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej.
Czy aktorzy na planie filmowym płaczą naprawdę? Uczestnicy warsztatów będą mogli wcielić się w role reżysera, operatora i wielu innych osób, które tworzą film. Odegrają etiudy, dowiedzą się, jak kręcone są sceny oraz jak pewne rzeczy na ekranie można ukryć, a inne - uwydatnić.
Jak szybko może jechać samochód i od czego to zależy? Studenci w trakcie warsztatów zbadają budowę silnika, potrzebnego do napędzenia samochodu. Spróbują swoich sił w tworzeniu modelu auta oraz dowiedzą się, z czego budowane są maszyny, aby mogły jeździć.
Podczas warsztatów artystycznych studenci poznają tajniki malowania barwnikami roślin. Dowiedzą się, czym różnią się naturalne farby od tych syntetycznych, jaki kolor jest najtrudniej uzyskać i czy ze skórki awokado na pewno powstanie zielona barwa. Będą również malować owocami, przyprawami i kawą a na koniec nadadzą swoim pracom objętość, wykorzystując do tego pianę.
Co się stanie, gdy dotrzemy na kraniec świata i gdzie on się znajduje? Studenci dowiedzą się, od czego zależy zjawisko zorzy polarnej, dlaczego występuje oraz jak działa ziemski magnetyzm.
A gdyby umożliwić dzieciom stworzenie państwa? Studenci przeniosą się w czasie i staną przed wyzwaniem wymyślenia kraju od podstaw. Zaplanują funkcjonowanie najważniejszych elementów: szkolnictwa, gospodarki i opieki medycznej.
Czy można uniknąć zachorowania na grypę? Studenci w trakcie warsztatów zbudują model wirusa, dowiedzą się, jak odróżnić objawy grypy od innych chorób i jak organizm może się przed nim bronić. Zajęcia urozmaicą informacje o pozostałych wirusach, ich wielkościach oraz charakterystyce.
A gdyby przez miasto dało się przejechać bez zatrzymywania? Studenci podczas warsztatów dowiedzą się, dlaczego często stoimy w korkach oraz czy można to zmienić. Skonstruują plany miast, które pozwolą na szybsze przemieszczanie się pojazdów..
Prowadzi: Koło Naukowe Smart City Czas trwania: 60 minut
Warsztaty: Dlaczego piłka się odbija?
Jak wysoko należy rzucić piłką, aby doleciała do celu? Studenci wezmą w ręce piłki o różnej ciężkości, wielkości, objętości i spróbują zmierzyć się z tym zadaniem. Odbiją je od różnych podłoży i odpowiedzą na pytanie, jakiej siły muszą użyć, aby osiągnąć swój cel. Podczas zajęć odbędzie się także mały turniej w kręgle.
Czy woda w rzece to tylko woda? Studenci w trakcie zajęć przygotują swoje modele koryt rzecznych i sprawdzą, ile wody może się w nich zmieścić. Dowiedzą się także, jak woda reaguje z elementami, które pojawiają się w rzekach pod wpływem działalności człowieka.
A gdyby zrozumieć, co mówią do siebie psy w parku? Na warsztatach przyrodniczych studenci dowiedzą się, jak porozumiewają się ze sobą różne gatunki zwierząt. Będą naśladować dźwięki ptaków, interpretować odnalezione zapachy i odtwarzać taniec pszczół. Wszystko po to, aby zrozumieć, dlaczego pszczoły bzyczą, psy wszystko wąchają, a ptaki śpiewają.
Czy sport może poprawić nam nastrój? Studenci zadbają o odpowiedni wyrzut endorfin w swoich organizmach poprzez ruch i zabawę. Sprawdzą też, jak na ich nastrój wpływają gry zespołowe. Wspólnymi siłami spróbują stworzyć sieć rybacką oraz doturlać piłki do jednego celu.
Prowadząca: Marta Łabęcka Czas trwania: 60 minut
Warsztaty: Czy można przewidzieć przyszłość?
Czy wiesz, w jaki sposób matematyka pomaga oszacować, kiedy spadnie deszcz? Studenci w trakcie warsztatów poznają zasady prawdopodobieństwa. Zagrają w totolotka i dowiedzą się, ile prób potrzebują, aby wygrać „szóstkę”.
Czy wiesz że, zanim powstały leki, ludzie wykorzystywali znalezione na łące kwiaty i zioła, aby poradzić sobie z ranami lub bólem? Studenci podczas warsztatów poznają właściwości lecznicze roślin oraz sprawdzą ich wpływ na niektóre choroby. Pod mikroskopem zbadają interakcje, jakie zachodzą w roślinach podczas uwalniania ich właściwości.
A gdyby dzieci mogły zarządzać budżetem? Podczas warsztatów studenci dowiedzą się, jak finansowane są instytucje publiczne. Sami rozdysponują budżet państwa, dzieląc pieniądze z podatków na, ich zdaniem, najbardziej potrzebujące finansowania sfery życia.
Prowadzący: mgr Jan Sarnowski Czas trwania: 60 minut
Wykład: Ile muszę zjeść, żeby się najeść?
Dlaczego po obiedzie mam ochotę na ciastko? Studenci w trakcie wykładu dowiedzą się, co wpływa na uczucie sytości i bycia najedzonym. Zobaczą, jak wygląda układ pokarmowy i jak najlepiej obliczyć właściwą dla siebie porcję jedzenia.