Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

[FAQ] Odpowiedzieliśmy na pytania rodziców!

2020-08-26
Dziękujemy za przesłane pytania! Wiele z nich było podobnych, dlatego w aktualności znajdziecie zbiorcze odpowiedzi na wszystkie kategorie pytań, które do nas przesłaliście. #PytanieJestDobre

Pojawiło się wiele wątpliwości na temat działań Uniwersytetu Dzieci w czasie pandemii. Bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze i jednocześnie szukamy rozwiązań, żeby dalej realizować naszą misję.

Zobacz film od jednej z założycielek Fundacji!

Jak będą wyglądały zajęcia w czasie pandemii? Czy w tym roku się odbędą? Stacjonarnie czy online?
Niezależnie od sytuacji epidemiologicznej w kraju planujemy zapraszać dzieci na studia na Uniwersytecie Dzieci. Chcielibyśmy, aby odbywało się to tak, jak do tej pory, jednak forma studiów jest uzależniona od decyzji rządu związanych z pandemią. Na ten moment przygotowujemy się do standardowych, sobotnich zajęć realizowanych na żywo w różnych miejscach w mieście. Wciąż jednak czekamy na decyzję szkół i innych instytucji, co wydłuża proces przygotowania zajęć.

Jesteśmy również gotowi na sytuację, w której organizacja zajęć stacjonarnych nie będzie możliwa. Wtedy zaprosimy dzieci do nowego, zdalnego programu studiów - Uniwersytet Dzieci w Domu.
Jakie będą zabezpieczenia w trakcie zajęć ze względu na trwającą pandemię? W ilu osobowych grupach będą odbywać się zajęcia?
Jesteśmy przygotowani do zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych naszym studentom. 

  • Będziemy dostosowywać się do aktualnych wymagań GIS, włączając w to liczbę dzieci przebywających w sali i dystans co najmniej 1,5 metra od innych osób.
  • Wielkość sali będzie dostosowana do liczby uczestników, by było możliwe zachowanie odstępu między dziećmi. 
  • W przypadku aktywności, które uniemożliwiają utrzymanie 1,5-metrowego odstępu, będziemy wymagać noszenia maseczek także przez dzieci. 
  • Przestrzenie zajęciowe będą regularnie wietrzone i wyposażone w płyny do dezynfekcji, a Wolontariusze i pracownicy Fundacji zabezpieczeni zgodnie z aktualnymi wymogami (maseczki oraz rękawiczki/częsta dezynfekcja rąk).
  • Przygotowaliśmy specjalny dokument, w którym zebrane są zasady uczestnictwa w zajęciach w trakcie pandemii - zostanie on przesłany do akceptacji Rodzicom przed pierwszymi zajęciami.
  • Przed każdymi sobotnimi zajęciami Rodzice otrzymają do wypełnienia stosowne oświadczenie o zdrowiu dziecka i akceptacji zasad bezpieczeństwa. 
W jaki sposób zostaną rozwiązane zajęcia w przypadku pojawienia się ponownych obostrzeń?
Jeśli pojawią się ponownie surowe obostrzenia epidemiologiczne, takie jak wiosną,  będziemy zapraszać dzieci na studia zdalne, w ramach nowego programu: Uniwersytet Dzieci w Domu. Więcej opowiemy wkrótce.
Czy bierzecie pod uwagę powrót do wykładów na żywo, w zamian tych "covidowych" on-line, czy takiej opcji nie ma niezależnie od ilości zakażeń?
W przyszłości chcemy wrócić  do wykładów na żywo, jednak w obecnej sytuacji w pierwszym semestrze przygotowujemy wykłady w wersji online - na inne rozwiązanie nie pozwalają obostrzenia epidemiologiczne oraz ograniczenia związane z dostępem do odpowiednio dużych sal wykładowych.
Czy zapisy na zajęcia będą wyglądać tak samo, jak w ostatnich latach?
Tak, w formie zapisów nic się nie zmieni w stosunku do wcześniejszych lat. We wrześniu, z odpowiednim wyprzedzeniem, dziekanat ośrodka poinformuje rodziców do kiedy należy wybrać daty i godziny konkretnych warsztatów. W przypadku kierunków Odkrywanie, Inspiracje, Tematy - tak, jak we wcześniejszych latach, rodzic będzie miał do wyboru kilka terminów danych zajęć. W przypadku kierunku Mistrz i Uczeń oraz Nauka do kwadratu terminy spotkań są proponowane odgórnie.
Czy rodzic będzie musiał przygotowywać materiały do zajęć?
Chcemy ograniczyć do minimum udział rodzica w przygotowaniach. Zarówno zajęcia “na żywo” jak i ewentualne zajęcia zdalne nie będą wymagały od rodziców dużego zaangażowania i przygotowywania materiałów do zajęć. “Narzędzia” potrzebne do nauki podczas spotkań stacjonarnych będą przez nas zapewnione. W przypadku niektórych specjalizacji dla starszych studentów (12-16 lat) może być wymagany własny sprzęt np. aparat fotograficzny, ale te informacje zostały już zawarte w ofercie specjalizacji na ten rok. 

Natomiast w przypadku zajęć online, studenci otrzymają pudełka edukacyjne z zawartością, oprócz rzeczy ogólnodostępnych (jak np. olej).
Kiedy zaczynają się zajęcia na Uniwersytecie Dzieci? Jak wygląda harmonogram zajęć? Czy dostanę informację, że trwają już zapisy na konkretne zajęcia?
Zajęcia we wszystkich miastach rozpoczną się w październiku, konkretne daty rozpoczęcia spotkań podamy rodzicom po zakończeniu rekrutacji, czyli po 5 września. Wtedy też udostępnimy harmonogram pierwszego bloku zajęć, łącznie z ich tematami i datami. Rodzic będzie miał do wyboru kilka terminów danych warsztatów. Wszystkie zajęcia, tak jak we wcześniejszych latach, będą odbywać się w soboty. Informacja o starcie zapisów na konkretne warsztaty będzie przesłana mailem oraz umieszczona na stronie internetowej w panelu rodzica.
Opłaciłam kurs dziecka w zeszłym roku i w drugiej połowie praktycznie nie było zajęć. Czy planujecie zwrot pieniędzy? Dlaczego nie zostały wprowadzone zajęcia online dla dzieci?
Sytuacja spowodowana koronawirusem i nagłe zawieszenie na bliżej nieokreślony czas zajęć były dla wszystkich, także dla naszej organizacji bardzo trudne. Obserwując rozwój sytuacji postanowiliśmy, że zrealizujemy zdalnie część zajęć, których forma i tematyka na to pozwalała. Wszystkim studentom udostępniliśmy mailowo wykłady online, a dla starszych studentów (Mistrz i Uczeń oraz Nauka do kwadratu) realizowaliśmy online wybrane specjalizacje. Dla młodszych dzieci przygotowywaliśmy również materiały do samodzielnej nauki w warunkach domowych, które przesyłaliśmy rodzicom co tydzień. Wszystkie warsztaty dla młodszych dzieci (6-11 lat) oraz część specjalizacji dla młodzieży postanowiliśmy odrobić we wrześniu. Zależało nam na tym, by studenci mogli eksperymentować, doświadczać i spotkać się na żywo z naukowcami. Obecnie domykamy wszelkie sprawy organizacyjne i jeszcze w sierpniu udostępnimy rodzicom plan odrabiania zajęć. 

Fundacja działa non -profit, wszystkie zebrane pieniądze przeznaczamy na działalność statutową. Zapisując dziecko na nasze zajęcia, wpłacają Państwo opłatę statutową, której wysokość jest tak policzona, aby pokryć niezbędne koszty realizacji zajęć oraz funkcjonowania Fundacji. Nie posiadamy rezerw pieniężnych. Dlatego, nie mogąc sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z zajęć w II semestrze i zwrot opłat, postanowiliśmy działać doraźnie poprzez materiały online, a drugą część zajęć przenieść na wrzesień.
Kiedy zamierzacie Państwo przedstawić plan odrobienia zajęć za cały drugi semestr?
Od 28 sierpnia planujemy rozpocząć informowanie rodziców o miejscach i tematach odrabianych zajęć. Niestety w obecnej sytuacji niezwykle trudno jest nam znaleźć przestrzeń spełniającą wymogi sanitarne i odpowiednią dla dzieci, a jednocześnie taką, do której wpuszczą nas osoby odpowiedzialne za dane miejsce. Stąd też tak późny termin przedstawienia planu odrabiania zajęć.
Czy przy organizacji zajęć w formie zdalnej zmieni się cena/opłata za semestr?
W tym momencie pracujemy nad przygotowaniem studiów zdalnych. Ich wprowadzenie jest dla Fundacji wyzwaniem, również finansowym i wymaga wykorzystania innych niż dotychczas narzędzi czy kompetencji. Czas przygotowania zajęć, nagrań, instrukcji do zdalnych warsztatów jest zbliżony do czasu realizacji stacjonarnych zajęć, a tym samym koszty są zbliżone. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe koszty produkcji materiałów oraz ich dystrybucji. Dlatego nie planujemy zmiany opłaty za semestr.
Jestem z Poznania, jakie zajęcia możecie Państwo zaproponować mojemu 13 - letniemu, inteligentnemu i ciekawemu świata dziecku?
Na ten moment nie mamy oferty dla starszych dzieci z Poznania. Planowaliśmy otworzyć w Poznaniu kierunek Mistrz i Uczeń dla młodzieży w wieku 12-13 lat, jednak obecna sytuacja bardzo dotkliwie wpłynęła na działalność naszej Fundacji. W związku z tym nie tylko jesteśmy zmuszeni zrezygnować z zajęć dla starszych dzieci, ale podjęliśmy trudną decyzję o zamknięciu całego poznańskiego ośrodka Uniwersytetu Dzieci.
Jest szansa, że Uniwersytet Dzieci ruszy w Gdańsku zgodnie z planem?
Niestety niespodziewana sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie finansowo z otwarciem kolejnego ośrodka Uniwersytetu Dzieci. Bardzo nam przykro, tym bardziej, że nie tylko rezygnujemy z rozwijania pasji dzieci w nowym miejscu, ale także musieliśmy zamknąć ośrodek w Poznaniu. Otwarcie ośrodka w Gdańsku odraczamy, ale już teraz zapraszamy dzieci na studia zdalne -  Uniwersytet Dzieci w Domu.
Jaki plan przewidują Państwo dla dzieci z problemami zdrowotnymi, które w najbliższym roku szkolnym podejmą edukację zdalną (przeznaczoną dla dzieci z chorobami przewlekłymi)?
Rozumiemy różnice w sytuacji zdrowotnej i rodzinnej wśród najmłodszych, jednak nie chcemy, aby było to przeszkodą w dostępie do edukacji i zajęć, które wpływają na rozwój dziecka. Z myślą o takich studentach, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, proponujemy rodzicom studia zdalne, oparte na zestawach edukacyjnych, instrukcjach głosowych i nagraniach video od naukowców. Jest to nowy program Uniwersytetu Dzieci, dlatego w tym roku będzie on dostępny w ograniczonym zakresie. Jednak w przyszłości chcielibyśmy, aby Uniwersytet Dzieci w Domu (tak nazwaliśmy program) był formą zdalnych studiów dla tych dzieci, które niezależnie od miejsca zamieszkania czy stanu zdrowia, będą chciały rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
Mam 4-letnią córkę, czy są dla takich dzieci oferty?
Na studia na Uniwersytecie Dzieci zapraszamy dzieci od 6 lat.
Czy będą ponownie udostępnione linki do wykładów z poprzedniego semestru?
Nie będziemy ponownie udostępniać wykładów z II semestru. Od października zapraszamy studentów na nowe wykłady online.

Dbamy o bezpieczeństwo dzieci!

Przygotowaliśmy zasady bezpiecznego studiowania na Uniwersytecie Dzieci
Sprawdź