Nagradzamy najlepszych wykładowców, wolontariuszy i współpracowników!

2023-09-05
16 września poznamy laureatów nagrody Wykładowca Roku 2022/23 Uniwersytetu Dzieci. Nagroda przyznawana jest za rozbudzanie w dzieciach pasji zdobywania wiedzy i wyjaśnianie im nauki w prosty sposób.

Najlepsi, zdaniem studentów Uniwersytetu Dzieci, naukowcy zostaną uhonorowani podczas wykładów inauguracyjnych w 3 miastach:

Jak wybieramy zwycięzców

Laureaci zostali wyłonieni przez same dzieci spośród niemal 300 naukowców i specjalistów prowadzących zajęcia dla studentów w wieku 6–16 lat w roku akademickim 2022/23 w 3 ośrodkach Uniwersytetu Dzieci. Po każdych zajęciach mali studenci oddają swój głos do urny, a starsi oceniają zajęcia za pomocą ankiet. Nagrody oraz wyróżnienia przyznawane są najwyżej ocenionym zajęciom w dwóch kategoriach – za najlepszy wykład oraz najlepsze warsztaty.

„Nagroda Wykładowcy Roku Uniwersytetu Dzieci jest dla mnie nowym początkiem, zarówno w pracy nauczyciela akademickiego, jak i popularyzacji nauki, który cały czas mi przypomina o tym, że warto wszystkim mówić o swoich pasjach, nawet do najmłodszych, ale w sposób zrozumiały dla każdego” – powiedział laureat nagrody z poprzednich lat, dr Takao Ishikawa.

Nagrody dodatkowe

Oprócz najlepszych wykładowców nagrody Uniwersytetu Dzieci zostaną również przyznane w kilku innych kategoriach:

Program Uniwersytetu Dzieci w Klasie – nagrody otrzymają autorzy najwyżej ocenianych scenariuszy lekcji, z których korzystają nauczyciele w szkołach w całej Polsce. Nagrodzeni zostaną również wykładowcy z webinarów przeznaczonych dla nauczycieli i rodziców, podejmujący najistotniejsze tematy dotyczące rozwoju psychologicznego dzieci oraz prezentujący przydatne techniki i narzędzia dydaktyczne.

Wolontariat – nagrodzimy najbardziej zaangażowanych wolontariuszy, którzy swoją pracą ogromnie wspierają organizację zajęć Uniwersytetu Dzieci.

Współpraca z biznesem – wyróżnimy partnerów biznesowych wspierających programy skierowane do kadry zarządzającej, nauczycieli i uczniów szkół oraz firmy dzielące się swoją specjalistyczną wiedzą w wolontariacie kompetencyjnym.

Specjalną nagrodę i tytuł Przyjaciela Uniwersytetu Dzieci otrzyma JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong.

Nasza misja

Misją Fundacji Uniwersytet Dzieci jest rozwijanie zainteresowań naukowych dzieci w zakresie wykraczającym poza tradycyjne nauczanie szkolne. Umożliwienie im odkrywania własnych pasji oraz wyjaśnianie zasad rządzących światem, aby potrafiły w nim samodzielnie działać.

Dzieci biorą udział w programach poruszających wszystkie dziedziny nauki, dlatego mają szansę odkryć swoje pasje i talenty. Pokazujemy naukę poprzez niezwykłe zjawiska i doświadczenia, angażując dzieci w działania badawcze. Bezpośredni kontakt z wykładowcami uniwersyteckimi oraz innymi specjalistami pokazuje dzieciom, że nauka jest fascynująca, inspirująca i przydatna na co dzień.

Pragniemy nagrodzić wszystkie osoby, które wspierają misję Fundacji.