Inauguracja roku akademickiego w Warszawie – rakieta wystartowała!

2023-09-14
W sobotę 9 września odbyły się wykłady inaugurujące nowy rok akademicki w Warszawie dla małych studentów. Przeczytaj relację z wydarzenia!

Kierunek Inspiracje

Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął się kolejny rok akademicki dla studentów Inspiracji! Dzieci wysłuchały wykładu dr Natalii Zalewskiej z CBK PAN „Dlaczego na Marsie nie ma wody?”.

Wiemy już bardzo dużo o Marsie! Poznaliśmy najważniejsze informacje o Czerwonej Planecie. Wiecie, że na Marsie człowiek ważyłby 1⁄3 tego, ile na Ziemi? A żeby dostać się na Marsa musielibyśmy lecieć ponad pół roku? Człowiek nie postawił jeszcze swojej nogi na tej planecie, za to są tam już łaziki, które m.in. pobierają próbki geologiczne. To, co zebrały, pozostawiły na Marsie! Żadna próbka nie dotarła jeszcze do Ziemi, ale NASA już planuje takie przedsięwzięcie – nie możemy się doczekać!

Dostaliśmy odpowiedź na tytułowe pytanie – dlaczego na Marsie nie ma wody? Jest tam bardzo niskie ciśnienie (6 hPa – dla porównania na Ziemi mamy 1000 hPa), które nie pozwala, aby woda utrzymała się w postaci ciekłej. Jest więc albo lodem, albo parą!

Studenci przeprowadzili eksperyment, chcąc zrozumieć to zjawisko. Nabrali wody do strzykawki, zatykając otwór wlewowy i pociągnęli za tłoczek. Od razu dostrzegli, co dzieje się z wodą, gdy zmniejszymy ciśnienie w strzykawce. Woda zaczęła wrzeć, a na ściankach strzykawki pojawiły się pęcherzyki pary wodnej.

Niesamowite, że tak proste doświadczenie może pokazać nieziemskie zjawiska!

Serdecznie dziękujemy wszystkim studentom za obecność, a dr Natalii Zalewskiej za niesamowitą podróż w kosmos!

Kierunek Tematy

W minioną sobotę rozpoczął się kolejny rok akademicki dla studentów kierunku Tematy.  Uczestnicy wysłuchali wykładu „Czy internet kłamie?”, który wygłosił Kamil Śliwowski, trener i animator edukacji medialnej i cyfrowej.

Sieć jest pełna fake newsów, a informacje wyglądające na wiarygodne nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Studenci już w trakcie wykładu wzięli udział w ćwiczeniu uważności, zapobiegającym uleganiu nieprawdziwym informacjom i próbom wyłudzenia danych.

Uczestnicy po wysłuchaniu wykładu wiedzą, jak ważne jest sprawdzanie źródła informacji i wyszukanie danych o autorze oraz zwrócenie uwagi na to, do kogo dana treść została skierowana. Informacje w sieci są często promowane i mają za zadanie wywołać określone emocje u odbiorcy. Celem wielu artykułów napotykanych w sieci nie jest przekazanie rzetelnej wiedzy, ale wywołanie określonych korzyści dla ich twórcy.

Dziękujemy studentom za aktywne uczestnictwo w spotkaniu i zapraszamy na kolejne wykłady!