Wykład 28 listopada

Jakiej odpowiedzialności społecznej mogą nauczyć nas mrówki?

2020-11-25
Zapraszamy 28 listopada o godzinie 18:00 na wykład online dla kierunków Tematy (10-11 lat) i Mistrz i Uczeń (12-13 lat).

Jakiej odpowiedzialności społecznej mogą nauczyć nas mrówki?

Czy wiesz, że mrówki są stare jak dinozaury?

Mrówki to owady społeczne, które żyją w koloniach. Tworzą bardzo zhierarchizowaną strukturę i pracują wspólnie dla dobra całej grupy. Każda mrówka pełni jakąś określoną rolę. Istnieje funkcja królowej, żołnierza, robotnika a nawet zwiadowcy. Badania wykazują, że te pracowite zwierzęta muszą także dużo spać. Naukowcy odkryli, że robotnice ucinają sobie drzemkę około 253 razy na dobę i trwa ona około 1 minuty.

Czego zatem możemy nauczyć się od mrówek i czym jeszcze mogą nas zaskoczyć?
Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas sobotniego wykładu.

Prowadzący - dr Paweł Jarosław Mazurkiewicz

• Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, Uniwersytet Warszawski;
  • Pracownia Etologii Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN;
  • Zakład Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii, Uniwersytet Warszawski.

W swojej pracy badawczej szuka środowiskowych, społecznych, genetycznych i neurobiologicznych podstaw zachowań agresywnych u mrówek. Laureat konkursu popularyzującego naukę eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Oprócz badań etologicznych interesuje się zagadnieniami statystycznymi i psychometrycznymi. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, autor strony www.drewnianemazowsze.pl, popularyzującej drewniane zabytki województwa mazowieckiego.