Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

Jakie projekty badawcze zrealizowali studenci Mistrza i Ucznia?

2020-03-25
Zajęcia na kierunku Mistrz i Uczeń to nowa przygoda dla studentów Uniwersytetu Dzieci. Po raz pierwszy wybierają wąską dziedzinę nauki, którą chcą zgłębić podczas semestru zajęć. Podczas seminariów pracują metodą projektu badawczego pod okiem prowadzących - mentorów. Przy wsparciu naukowców stawiają pytania, eksperymentują i weryfikują przyjęte założenia, a następnie wyciągają wnioski. Sprawdź, nad czym pracowali studenci Mistrza i Ucznia w pierwszym semestrze zajęć na Uniwersytecie Dzieci.

WARSZAWA

Dużym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście specjalizacje laboratoryjne! Najciekawsze z nich okazały się Toksykometria i Nanocząsteczki. Podczas zajęć z Toksykometrii studenci badali oddziaływanie nanocząstek srebra na wzrost i odporność roślin. Seminaria Nanotechnologiczne były natomiast pełne eksperymentów, których celem było sprawdzenie wpływu nanocząstek m.in. na bakterie. Oba seminaria zakończyły się prezentacją posterową, a na wystąpienie studentów przybyło mnóstwo rodziców! Ogromna sala była zapełniona. Dziękujemy!
 

Które pokazy podsumowujące semestr równie mocno zapadły w pamięć?

Zdecydowanie zaprezentowana sztuka teatralna, opowiadająca o poszukiwaniu własnego ja i prawdziwego człowieka w świecie, w którym wszyscy zapatrzeni są w swoje smartfony. Przygotowana oczywiście w ramach specjalizacji z Aktorstwa. Warto wspomnieć również o wernisażu, na którym rodzice mogli podziwiać prace swoich dzieci, wykonane na zajęciach z Malarstwa. Swoje dzieła - modele mebli, zaprezentowali także uczestnicy seminariów z przedmiotu Smart design. Natomiast studenci Creative writing z okazji zakończenia semestru wydawali własne książki!

OLSZTYN

Jak zakończyć semestr efektywnie? Pokazali to swoim mentorom, a przede wszystkim rodzicom, studenci Mistrza i Ucznia z Olsztyna. Pracowali naprawdę ciężko nad swoimi projektami podczas sobotnich zajęć!

Młodzież realizująca specjalizację z Diagnostyki klinicznej miała okazję pracować z czworonożnymi przyjaciółmi. Diagnoza pacjenta - psa - odbyła się poprzez badania USG i badania endoskopowe, a nauka szycia chirurgicznego okazała się być nie lada wyzwaniem! Studenci Dziennikarstwa radiowego przygotowali audycję, która pojawiła się w radiu UWM FM.

A jak przebiegły pokazy podsumowujące semestr?

Uczestnicy pokazu kończącego zajęcia z Biologii molekularnej, dowiedzieli się, któremu z przodków zawdzięczamy “postawienie języka na sztorc”. Studenci zaprezentowali także wynalazki na mikrokontrolerach Ardiuno (specjalizacja: Elektronika), trening ciała z punktu widzenia fizyki (specjalizacja: Biomechanika) czy rodzinną grę geolokalizacyjną (specjalizacja: Projektowanie gier). A to tylko niektóre z efektów pracy projektowej, które rodzice mogli podziwiać!

Podczas pokazów podsumowujących pojawili się także specjalni goście. Studentom Architektury towarzyszył inwestor, który oceniał modele zaprojektowanych przestrzeni w mieście. Natomiast grupę ze specjalizacji Kryminalistyka wspierał policjant i czuwał nad sprawnym procesem rozwikłania zagadki zaginięcia.

WROCŁAW

We Wrocławiu I semestr zajęć na kierunku Mistrz i Uczeń zakończyliśmy aż 16 pokazami dla rodziców. Podczas tych spotkań studenci mieli okazję zaprezentować efekty półrocznej pracy nad swoimi projektami. A co się działo? Oto kilka przykładów! 

Na spotkaniu podsumowującym seminaria z Projektowania mody młodzież zaprezentowała własnoręcznie uszyte i ozdobione plecaki. Studenci specjalizacji Grafika 3D przedstawili widowni krótkie filmy, które stworzyli z wykorzystaniem efektów specjalnych. Natomiast pokaz z Robotyki wzbudził niemałe emocje! Młodzież testowała autorski czujnik odległości, stworzony z myślą o osobach niewidomych. Z kolei uczestnicy zajęć z Chemii wykonali przy rodzicach eksperymenty, obrazujące właściwości m. in. domowych środków czystości. Studenci specjalizacji z Antropologii sądowej opowiedzieli, jak wyczytać z kości płeć, wiek i stan zdrowia człowieka. Jesteśmy pewni, że rodzice byli miło zaskoczeni wiedzą swoich dzieci i sami dowiedzieli się czegoś nowego!

KRAKÓW

Krakowscy studenci Mistrza i Ucznia w czasie pięciu spotkań z dużym zaangażowaniem i ciekawością zapoznawali się w wybraną przez siebie tematyką, by na końcu pochwalić się efektami pracy przed najbliższymi. Uczestnikom zajęć z Kryminalistyki udało się rozwikłać zagadkę zaginionej teczki profesora UJ oraz 16-letniej Agnieszki. W tym celu zastosowali wiele metod pracy kryminalistyka np. daktyloskopię, portret kryminalistyczny, traseologię, czy chromatografię. 

Studenci biorący udział w specjalizacji Projektowania gier uczyli się mechaniki gier, sposobu konstruowania i pisania scenariusza, a także dodawania efektów specjalnych. Uzyskali jedyne w swoim rodzaju prototypy gier! Zadanie było utrudnione, gdyż prace powstawały grupowo i nie jeden raz studenci zastanawiali się jak przekonać pozostałe osoby do swojego pomysłu. Świetnie sobie jednak poradzili i byli bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów. 

Natomiast na ostatnim seminarium Fotografii uczestnicy przedstawili najbliższym starannie przygotowane reportaże - "Jeden dzień z życia". Pojawiły się wycieczki górskie, zawody sportowe, zajęcia taneczne, lekcje szkolne.. i wiele, wiele innych. Projekty te nie powstałyby, gdyby nie wcześniejsze przygotowanie: praca z blendą fotograficzną, zajęcia w ciemni, czy seminarium w studiu fotograficznym

A to tylko 3 z 14 specjalizacji organizowanych w pierwszym semestrze w Krakowie!