Wykład 12 grudnia

Dlaczego wirusy przechodzą ze zwierząt na ludzi?

2020-12-08
Zapraszamy 12 grudnia o godzinie 10:00 na wykład online dla kierunku Tematy (10-11 lat).

Dlaczego wirusy przechodzą ze zwierząt na ludzi?

Czy wiesz, że na świecie istnieje ogromna ilość wirusów, z którymi ludzie nie mieli jeszcze nigdy wcześniej styczności?

Rok 2020 został zdominowany problemami spowodowanymi pandemią SARS-CoV-2. Uważa się, że wirus ten przeszedł ze zwierzęcia na człowieka, a dopiero potem zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi na całym świecie. Jest to zjawisko znane dla wielu wirusów. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego wirusy mogą zakażać różne gatunki zwierząt, a także ludzi?
Podczas wykładu studenci poznają odpowiedzi na te i inne ciekawe pytania dotyczące wirusów.

Prowadzący - Dr Takao Ishikawa

Jest absolwentem Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W zakresie jego zainteresowań naukowych znajdują się oddziaływania między białkami oraz regulacja transkrypcji genów. Poza pracą w Zakładzie Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się również popularyzacją współczesnej biologii, współpracując m.in. z warszawskim Festiwalem Nauki.

Dr Takao Ishikawa współpracuje z nami od wielu lat. Został laureatem nagrody głównej Wykładowca Roku 2010/11 Uniwersytetu Dzieci w kategorii wykład, a także nagrody specjalnej „Popularyzator nauki” Fundacji Uniwersytet Dzieci przyznanej w 2017 roku.