Wykład: Jak nie dać się zhakować?

60 min. Wykłady Przedmiot: Cyberbezpieczeństwo

Terminy zajęć

  • 26 października
    12:00
    UWM, Wydział Humanistyczny, ul. K. Obitza 1

Czy wiesz, że komputery Lenovo mają wbudowany backdoor, umożliwiający zdalny dostęp do ich zawartości chińskiemu rządowi, a do wszystkich kont pocztowych Google dostęp ma FBI?

Jak działają wirtualni złodzieje? Jak zaszyfrować swoje dane? Jak poprawnie zabezpieczyć komputer i smartfona, aby nie zostały one zhackowane przez cyberprzestępców? Na wykładzie studenci poznają odpowiedzi na te i inne pytania. Wcielą się w rolę analityków cyberprzestępczości - dowiedzą się kto może stać się ofiarą hackera oraz jak to przestępstwo rozpoznać. Przeprowadzą biały wywiad i prześledzą działanie koalicji antypirackich.

Wykład poprowadzi mł. insp. dr hab. inż. Jerzy Kosiński, profesor nadzwyczajny - ceniony na świecie specjalista
z zakresu cyberprzestępczości w kontekście Open Source Intelligence i koalicji antypirackich.

  • Przed zajęciami
Szczegóły miejsca zajęć:
Szanowni Państwo, wykład odbedzie się w Auli Dietrichów (parter). W związku z realizacją budowy „Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie”, informujemy, że utrudnione jest parkowanie pod Wydziałem Humanistycznym (Obitza 1). Prosimy o uwzględnienie możliwych utrudnień w trakcie planowania dojazdu na zajęcia. Zalecamy do korzystania z parkingu przy Centrum Konferencyjnym oraz naprzeciwko Biblioteki Uniwersyteckiej. 30 min. przed wykładem przed wejściem do auli będzie otwarta recepcja. Na naszych studentów czekają dyżurujący wolontariusze, którzy służą radą i pomocą.

Zadanie przed:

Co można odczytywać z kodów QR? Informacje w nich zawarte możesz odczytać w kilka chwil. Zabierz ze sobą na wykład smartfona, bądź pożycz go na ten czas od rodzica. Sprawdź czy jest w niego wbudowana aplikacja skanowania kodów QR. Jeśli nie, pobierz darmową aplikację. Podczas zajęć dowiesz się jakie informacje zakodował dla Ciebie prowadzący.