Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

Zainspiruj się w sieci!

2020-04-17
Zmuszeni do pozostania w domach coraz więcej czasu spędzamy online. Każdy dzień możemy jednak wykorzystać w kreatywny sposób! Oczywiście korzystając z wartościowych treści, których coraz więcej oferuje nam Internet. Dlatego wybraliśmy się na wirtualne poszukiwania i przygotowaliśmy Inspirownik dla rodzica!

Wsparcie mentalne

Konieczność spędzania czasu w czterech ścianach, dodatkowe obowiązki wynikające z nauczania online, stres… Wiele czynników związanych z obecnie panującą sytuacją przekłada się na spadek naszego dobrostanu psychicznego. Wsparcie psychiczne to coś, czego szczególnie dziś potrzebujemy. Rozmowa ze specjalistą pomoże nam uporać się z negatywnymi emocjami i optymistyczniej spojrzeć na przyszłość. Polecamy uwadze działalność Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej. Na jej stronie internetowej dyżury pełnią psychologowie i terapeuci, z którymi można porozmawiać o naszym samopoczuciu. Twoje nieco starsze dzieci również znajdą tam przestrzeń dla siebie!

Warto pamiętać jednak, że potrzebujemy czasu by zaadaptować się do obecnej sytuacji i mamy pełne prawo… nie radzić sobie! Tak, dobrze widzisz, a przeczytasz o tym więcej w bardzo ciekawym artykule Kosmosu dla dorosłych

Wsparcia potrzebują teraz także dzieci, dla nich też to nowa i zaskakująca zmiana. Jak rozmawiać z nimi o koronawirusie? Jak wspierać je w tym trudnym czasie? Z pomocą przychodzi Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS. W rozmowie dr Magdaleny Śniegulskiej i mgr Zofii Szynal znajdziecie odpowiedź, jak obecna sytuacja wpływa na najmłodszych i co możemy robić, aby im pomóc. 

A na koniec tej części Inspirownika podrzucamy dwa blogi dla rodziców. „Dobra relacja” to miejsce, w którym znajdziesz podcasty pomocne nie tylko podczas „misji koronawirus”.  A oto kilka tematów:
- Kiedy i jak wspierać w trudnych sytuacjach?
- Trudne zachowanie jako komunikat
- Gdy dziecko boi się złej oceny w szkole
Na pewno wybierzesz coś dla siebie. Natomiast jeśli interesuje Cię psychologia dziecka i zagadnienia związane z rodzicielstwem, zapraszamy do zapoznania się z blogiem „Być bliżej”. Psycholog dzieli się tutaj wiedzą o tym, jak wspierać dziecięcy rozwój i pomóc swoim pociechom w regulacji emocji oraz radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Porusza także tematykę dbania o potrzeby rodziców w relacji z dziećmi.

Czas razem

Kiedy uporasz się już z zawodowymi obowiązkami czy pomocą dzieciom w zdalnych lekcjach - odświeżając przy tym wiedzę ze szkolnych lat ;) ... pora na odpoczynek! Mamy kilka propozycji na twórcze i rozwojowe spędzenie czasu z dzieckiem.

1. Dołączcie do Klubu Rodziców „FAMILKA”
To miejsce, w którym również Ty poszerzysz swoją wiedzę i będziesz uczestniczyć w różnorodnych zajęciach tematycznych razem z dzieckiem. Prócz aktywności dla dzieci, takich jak np. logarytmika czy masaż Shantala, prowadzona jest szkoła dla rodziców. W każdy piątek pojawia się harmonogram zajęć na przyszły tydzień.

2. Sprawdźcie materiały Wydawnictwa Dwie Siostry
Znajdziesz tu różnorodne aktywności przygotowywane przez autorów książek dla dzieci: fragmenty opowiadań, audiobooki, kolorowanki i wiele innych.

3. Odwiedźcie #wirtualnemuzeum
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza codziennie o 12:00 na transmisję na żywo z wirtualnego zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Obejrzysz ją na ich profilu na Facebooku. Na stronie internetowej znajdziesz natomiast dodatkowe materiały do samodzielnej nauki dla Twojego dziecka - nagrania wykładów, artykuły, zabawy.

4. Dowiedzcie się więcej o prądzie i energii
Oczywiście z Tauronem, który udostępnia bezpłatne materiały edukacyjne. Proste eksperymenty i ćwiczenia przybliżą dzieciom wiedzę o tym, jak bezpiecznie korzystać z prądu. A siedząc w domu robią to częściej niż zwykle!

5. Eksperymentujcie w domu z Kopernikiem
Domowe doświadczenia, kurs majsterkowania czy wirtualne spacery po wystawach proponuje na ten czas Centrum Nauki Kopernik. Dzieci na pewno będą zachwycone!

Dziecko samodzielnie

Nagroda dla najwytrwalszych czytelników Inspirownika! Tak, teraz zaproponujemy aktywności dla dzieci, które pozwolą Wam nieco odpocząć i zająć się rozwojem swoich pasji i w pełni zasłużonym odpoczynkiem. W samotności ;) 

Wasze pociechy mogą zasiąść wygodnie przed komputerem, telefonem czy tabletem i skupić się na oglądaniu wartościowych treści. Czeka na nie 177 ciekawych i krótkich filmów przyrodniczych od Echa Leśne - Przyroda. Jeśli dzieci wciągnie przyrodnicza tematyka to śmiało mogą wysłuchać audycji przyrodniczych Dariusza Mroza. Aby nieco urozmaicić tematykę, polecamy zapoznanie się z naukowymi filmikami, które tak jak Uniwersytet Dzieci odpowiadają na dziecięce pytania. Dlaczego ziewamy? Jak powstaje próchnica? Czym jest grawitacja?

A może Twoje dziecko interesuje się pantomimą? Nawet jeśli nie, to teraz ma trochę czasu, by spróbować swoich sił w tej sztuce. Z pomocą przychodzi seria filmów instruktażowych „Pantomima krok po kroku", przygotowanych w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego przez Wrocławski Teatr Pantomimy.

Nieco starsze dzieci mogą natomiast podszlifować swój artystyczny warsztat. Podczas darmowych lekcji rysowania w sieci nauczą się, jak tworzyć graficzne rysunki.

Jak często puszczacie teraz swoim dzieciom bajki? Nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale także pomogą nauczyć się… języków. Warto pokazać dzieciom projekt społeczny o nazwie AudioBajka. Na kanale You Tube znajdą nagrania kultowych baśni braci Grimm w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim.
Mamy nadzieję, że UDało się nam zainspirować Was do wykorzystania zebranych materiałów. Rozwijajcie się, kreatywnie spędzajcie czas z dziećmi i odpoczywajcie! To też jest teraz bardzo ważne. :)