Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiedział na pytania studentów!

2022-09-20
Podczas uroczystej inauguracji roku w Warszawie, Pan Rektor prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, opowiadał studentom Inspiracji (8-9 lat), dlaczego warto dbać o swoje zdrowie. Przekonywał ich także, że chodzenie do szkoły i uczenie się jest dobre i pomaga wydłużyć życie! Informacja ta wywołała na sali niemałe poruszenie! :)

Nic więc dziwnego, że na zakończenie spotkania pojawiło się mnóstwo pytań do Pana Rektora. Niestety nie na wszystkie udało się odpowiedzieć podczas wykładu, ale nasz ekspert docenił dziecięcą dociekliwość i przygotował dla Was listę pytań i odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!
Co skłoniło Pana do bycia naukowcem?
Ciekawość. W liceum dowiedziałem się, że w mózgu są miejsca, które odpowiadają za określone czynności, przykładowo: że poruszamy prawą nogą, że mówimy czy słyszymy. Zobaczyłem doświadczenia, że drażniąc odpowiednie miejsce w korze mózgowej można wywołać złość lub radość u zwierzęcia. Bardzo mnie to fascynowało i chciałem to badać. Ostatecznie,  zajmowałem się początkowo immunologią, czyli tym, dlaczego nie można dowolnie przeszczepiać narządów i dlaczego dochodzi do odrzucenia przeszczepionego narządu. Teraz interesuje mnie, co robić, żeby ludzie nie chorowali.
Ile, według nauki, człowiek mógłby żyć najdłużej?
Wydaje się, że jesteśmy zaprogramowani na około 90 lat życia. Czy żyjemy krócej lub dłużej - w największym stopniu zależy od nas.
Dlaczego chcemy dowiadywać się nowych rzeczy?
Drogi Leonie -  bo chcemy wiedzieć, żeby to wykorzystać w różnych celach: aby leczyć choroby, aby ułatwić ludziom życie, aby pomóc potrzebującym.
Ile cukru jest w słodyczach?
Ilość cukru w słodyczach podana jest zawsze na opakowaniu. Jest tam podana zwartość węglowodanów – czyli cukru, w gramach i kaloriach.
Dlaczego człowiek rośnie?
Mamy hormon wydzielany przez przysadkę w mózgu, który powoduje, że rośniemy. Przestajemy rosnąć, kiedy nasze kości nie mogą się już bardziej wydłużać.
Czy operacje przynoszą efekty?
Tak. Jeśli są wykonywane według wskazań, czyli zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ile sportu jest optymalnie uprawiać w tygodniu (i najlepiej jaki)?
W Twoim wieku minimum to 60 minut. Jaki sport – taki, które daje Ci najwięcej przyjemności. Ważne, aby się ruszało całe ciało i żebyś czuł się trochę zmęczony.
Ile człowiek żyje bez cukru i mięsa?
Bez cukru w słodyczach i mięsa można żyć bardzo długo. Nie musimy jeść tych produktów, ale musimy jeść cukry w innej postaci - jako owoce i warzywa oraz białko roślinne – np. fasolę.
Dlaczego papierosy są niebezpieczne? Jaki składnik powoduje, że są trujące?
Papierosy zawierają kilkaset substancji, które powodują takie choroby, jak rak, zawał czy choroby płuc. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje uzależnienie, czyli palacz staje się narkomanem tytoniowym. Nikotyna jest także w elektronicznych papierosach.
Jeszcze raz dziękujemy Panu Rektorowi nie tylko za wspaniały i pouczający wykład dla studentów kierunku Inspiracje (8-9 lat) z Warszawy, ale przede wszystkim za docenienie dziecięcej ciekawości!