Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!
Zapraszamy na warsztaty online - 9 października

Po raz pierwszy w tym roku spotkamy się ze studentami UDwDomu!

2021-09-30
Zapraszamy dzieci, realizujące blok NOS, na spotkanie z naukowcem: dr Mirką Przeworowską - Kawalą, która poprowadzi zajęcia online w oparciu o warsztaty „Jak skonstruować filtr powietrza?”

Rozpoczynamy przygodę z pudełkiem NOS!


Podczas spotkania dzieci, wspólnie z naukowcem, wykonają wybrane aktywności warsztatowe ze scenariusza „Jak skonstruować filtr powietrza?”. W związku z tym prosimy o wcześniejsze przygotowanie materiałów wymienionych w mailu.

Po przeprowadzeniu doświadczeń prowadząca odpowie też na pytania studentów.

Spotkanie będzie okazją pogłębienia wiedzy i zaspokojenia ciekawości dotyczącej składu powietrza i filtrowania zawartych w nim zanieczyszczeń oraz znalezienia odpowiedzi na pytania, takie jak:
  • Z czego składa się powietrze?
  • Jak działają filtry powietrza?
  • Jak stworzyć filtr?
  • Czym są cząsteczki PM10?
  • Czy można powstrzymać smog?
  • Czy tlen i azot współpracują ze sobą?
  • Jakie są najmniejsze cząstki zatrzymywane na filtrach?

Prowadząca: Mirosława Przeworowska - Kawala

Jestem absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego. Pracowałam w Zakładzie Mikroskopii Elektronowej Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie SUM). Duże mikroskopy, ale jeszcze większe powiększenia, pozwalały na wykonywanie ciekawych badań z różnych dziedzin medycyny. Tam po wykonaniu pracy badawczej uzyskałam tytuł doktora. Zawsze miałam dobry kontakt z dziećmi, młodzieżą bo dawali i nadal dają impuls do poszukiwań lepszych metod uczenia i nauczania. Od wielu lat pracuję w liceum. Często powtarzam uczniom to, w co bardzo wierzę. Nauka to radość, a nie tylko obowiązek. Zachęcam aby chciało się im więcej i bardziej. Satysfakcją są dla mnie obecnie klasy z edukacją medyczną, które mają zajęcia w szpitalu. Jestem również położną. Odpoczywam często poprzez ruch, wiele lat grałam w siatkówkę, często bywam na basenie, spaceruję. Cieszą mnie drobiazgi...na przykład ciekawy film, ładny zapach.