Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!
Wykład 19 grudnia

Jak tropić zwierzęta w mieście?

2020-12-16
Zapraszamy 19 grudnia o godzinie 10:00 na wykład online dla kierunków Okrywanie (6-7 lat) i Inspiracje (8-9 lat).

Jak tropić zwierzęta w mieście?

Czy wiesz, że tropy zwierząt i inne ślady ich obecności możemy zaobserwować także w mieście?  

Dzikie zwierzęta pomimo tego, że żyją w naszym bliskim sąsiedztwie, są trudne do zobaczenia. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z ich nocnej aktywności, skrytego trybu życia oraz z faktu, że unikają one spotkań z ludźmi.

Zwierzęta dzikie widzimy zazwyczaj przypadkowo i bardzo krótko, np. gdy podczas spaceru w lesie spłoszymy odpoczywającą sarnę, która szybko znika nam z pola widzenia.

W jaki sposób dowiedzieć się więc, jakie zwierzęta żyją w naszym ogrodzie, parku czy w pobliskim lesie?

Rada jest tylko jedna - należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Wtedy na błotnistej lub ośnieżonej drodze z łatwością znajdziemy ślady spacerujących jeleni lub dzików, a na gałązkach drzew dostrzeżemy trop żerowania zająca. O obecności innych zwierząt można dowiedzieć się także na podstawie wydawanych przez nie odgłosów. Niektóre z nich usłyszą nasi studenci podczas wykładu.

Prowadzący - dr hab. inż. Marek Wajdzik, profesor UR

Pracuje na Wydziale Leśnym, w Katedrze Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Uwielbia spędzać czas z rodziną na łonie natury. Do jego zainteresowań należą: kynologia, fotografia przyrodnicza oraz myślistwo.