III Ogólnopolska konferencja naukowa „Oblicza wolontariatu w XXI wieku. Przyszłość pracy w edukacji – innowacja i inkluzja”

2024-06-11
Zależy nam, by wolontariat w Fundacji rozwijał kompetencje naszych wolontariuszy, budował kapitał społeczny oraz zachęcał do eksploracji świata organizacji pozarządowych i działań wolontariackich.

Dlatego chętnie uczestniczymy w wydarzeniach, które pozwalają nam przyjrzeć się działaniom innych organizacji oraz ich spojrzeniu na aktywność społeczną współcześnie.
Z końcem maja koordynatorki oraz koordynator wolontariatu z trzech ośrodków Fundacji spotkali się w Warszawie, by wziąć udział w III Ogólnopolskiej konferencji naukowej „Oblicza wolontariatu w XXI wieku. Przyszłość pracy w edukacji – innowacja i inkluzja” zorganizowanej przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

W czasie wizyty mieli okazję wysłuchać prelekcji przybliżających wolontariat w innych organizacjach pozarządowych, ale także opowiedzieć o korzyściach płynących z wolontariatu na Uniwersytecie Dzieci!

Prelekcja, którą przygotował dział wolontariatu, dotyczyła rozwoju kompetencji poprzez działania wolontariackie w Fundacji. Na potrzeby wystąpienia poproszono wolontariuszy Uniwersytetu Dzieci o wypełnienie krótkiej ankiety. Zapytano w niej o oczekiwania, jakie mieli wolontariusze, rozpoczynając współpracę z Fundacją w kontekście rozwoju kompetencji, oraz o to, jakie rezultaty dostrzegają na przestrzeni tej współpracy.

Trzy główne kompetencje, które ankietowani wskazali jako najbardziej rozwijane w trakcie wolontariatu na Uniwersytecie Dzieci, to odpowiedzialność, komunikatywność oraz zaangażowanie.

Jednocześnie są to kompetencje, które uważamy za ważne dla świadomego odnajdywania się na rynku pracy.

Miniona konferencja była dobrą okazją do poznania innych form wolontariatu i współpracy z wolontariuszami, ale dała również przestrzeń do krótkiego dialogu z naszymi wolontariuszami na temat rozwoju kompetencji. Oby więcej takich spotkań!

Chcesz do nas dołączyć?

Dowiedz się więcej o wolontariacie → https://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/wolontariat.

Nasi koordynatorzy podpowiedzą Ci, w jakim kierunku możesz się u nas rozwijać. Staniesz się częścią zespołu Uniwersytetu Dzieci i pomożesz popularyzować naukę wśród najmłodszych!