Podsumowanie Bloku Człowiek

Zobacz, czego nauczyli się mali studenci Uniwersytetu Dzieci!

2022-12-07
Za najmłodszymi studentami Uniwersytetu Dzieci pierwszy blok spotkań na kierunkach Odkrywanie, Inspiracje oraz Tematy, a my już pędzimy do Was z podsumowaniem. Zajęcia odbywały się w trzech miastach: Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Zaglądniemy do nich i zobaczymy, jak mali Studenci odkrywali świat.

Co słychać w Warszawie?

Warszawscy studenci Odkrywania (6-7 lat) poznawali tajniki energetyki, aby móc odpowiedzieć na pytania: czy należy bać się prądu i jak to się dzieje, że żarówka świeci? Uczyli się bezpiecznie korzystać z prądu i pod okiem doświadczonych naukowców - Pani Katarzynie Połczyńskiej i Panu Cezaremu Kozłowskiemu budowali własny obwód elektryczny.

Niezwykle ciekawe zajęcia odbyły się także dla nieco starszych dzieci na kierunku Inspiracje (8-9 lat).  Podczas warsztatów studenci wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanych wykopaliskach archeologicznych, by od kuchni zobaczyć pracę archeologów.

Najstarsze dzieci z kierunku Tematy (10-11 lat) miały szansę poznać historię swojego miasta i to, jak zmieniło się ono na przestrzeni czasu. Dzięki swojemu wykładowcy - Panu Radosławowi Potracowi już wiedzą, dlaczego jest naszą stolicą i największym miastem w kraju Studenci zastanawiali się także, skąd człowiek czerpie energię i jak zaprzyjaźnić się ze strachem.

Kraków - co się tam działo?

Krakowscy studenci kierunku Odkrywanie (6-7 lat) pod opieką Pani Izabeli Rams-Pociecha dowiedzieli się, dlaczego widzimy okiem, a nie uchem i nauczyli się, jak ruchem wyrazić swoje imię. Podczas warsztatów poznali tajniki anatomii i sprawdzili, ile kości ma człowiek.

Czy można zbudować dom na huśtawce? Dlaczego się kłócimy? To tematy, na które odpowiedź poznali studenci kierunku Inspiracje (8-9 lat). Usłyszeli także historię picia herbaty – jak się okazuje, czynność ta może być świętem! Tą wiedzę zgłębili podczas zajęć z mistrzem świata konkursu Tea Masters Cup International w Seulu.

Studenci kierunku Tematy (10-11 lat) w bloku Człowiek mieli szansę dowiedzieć się m.in., jak wygląda życie pasożytów, dlaczego samolot lata, a na warsztatach psychologicznych zmierzyli się z własnym strachem i dowiedzieli się, co odróżnia go od lęku.

Ciekawe, prawda?

Przyjrzyjmy się teraz Wrocławskim studentom

Najmłodsi z kierunku Odkrywanie (6-7 latkowie) mogli poznać tajniki swojego organizmu - dowiedzieli się, dlaczego burczy nam w brzuchu, kiedy jesteśmy głodni. Pod okiem Pani Joanny Bukowskiej nauczyli się również, jak rozpoznawać emocje u siebie i u innych ludzi.

Dzieci z kierunku Inspiracje (8-9 lat) miały nie lada orzech do zgryzienia! Zastanawiały się m.in. jak zorganizować Igrzyska Olimpijskie i stworzyły makietę wioski olimpijskiej. Natomiast na warsztatach z pantomimy uczyły się komunikować bez słów i dowiedziały się, że w różnych krajach te same gesty mogą oznaczać coś zupełnie innego.

Studenci Tematów (10-11 lat) mieli szansę stworzyć własny film metodą „klatka po klatce” i zgłębili inne techniki powstawania animacji. Przy okazji poznawali profesjonalną terminologię. Na zajęciach z biotechnologii przeprowadzali doświadczenia, by móc określić, które komórki są martwe, a które żywe. Dowiedzieli się także, dlaczego prowadzi się hodowlę komórek in vitro.
To tylko część zajęć, w których studenci Uniwersytetu Dzieci mieli szansę wziąć udział. Mamy nadzieję, że ta krótka podróż przez ich spotkania z naukowcami była dla Was inspirująca i ciekawa. Już nie możemy się doczekać dalszych relacji i wspólnego poznawania świata!

A jeśli Twoje dziecko chciałoby dołączyć do Uniwersytetu Dzieci - zapraszamy! Napisz do nas na adres: sekretariat@ud.edu.pl i zgłoś je na zajęcia w bloku Świat.