Wykład dla dzieci 12-14 lat – poznajcie kierunek Mistrz i Uczeń!

2024-05-27
Kierunek Mistrz i Uczeń to propozycja zajęć naukowych dla młodzieży w wieku 12-14 lat. Zapraszamy na wykład otwarty! To okazja, by poznać Uniwersytet Dzieci i naukowe zajęcia dla nastolatków!

Wykład w Krakowie

zajęcia chemiczne dla dzieci 12-14 lat w Krakowie

Kiedy: 15 czerwca, godz. 12.00
Temat: Jak bardzo szkodzi nam mikroplastik? >> więcej
Prowadzący: dr hab. Piotr Pierzchalski, prof. UJ >> biogram
Gdzie: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, ul. Reymonta 4
Czas trwania: 60 minut

Współczesne badania dowodzą, że przez godzinę wdychamy średnio 16,2 cząsteczki mikroplastiku.

Drobne, a przy tym niemal niezniszczalne cząstki tworzyw sztucznych mogą przetrwać w środowisku nawet 1000 lat, gromadząc się w kolejnych ogniwach łańcucha pokarmowego i trafiając ostatecznie do organizmu człowieka. Choć wciąż niewiele wiemy o tym, jak plastik działa na organizmy żywe, z pewnością może on stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia.

W jaki sposób mikro- i nanoplastik dostaje się do organizmu człowieka? Jakie długofalowe konsekwencje może wywołać jego obecność w narządach? Czy organizm ludzki może oczyszczać się z plastiku samoistnie? A jeśli tak, które z układów są do tego zdolne? O wpływie mikroplastiku na najważniejsze funkcje życiowe człowieka opowie studentom podczas wykładu popularnonaukowego prof. dr hab. Piotr Pierzchalski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wykład w Warszawie

zajęcia przyrodnicze dla dzieci 12-14 lat w Warszawie

Kiedy: 8 czerwca, godz. 12.00
Temat: Do czego człowiekowi potrzebne są bakterie? >> więcej
Prowadzący: dr Marcin Równicki >> biogram
Gdzie: WUM, Centrum Dydaktyczne, ul. ks. Trojdena 2a
Czas trwania: 60 minut

Czy wiesz, że liczba bakterii w twoim ciele jest większa niż liczba gwiazd w naszej galaktyce?

Nasze ciało składa się z blisko 70 bilionów komórek (10^14) z czego „tylko” 30 bilionów stanowią komórki ludzkie. W pozostałej części składamy się z komórek bakterii i grzybów, przyjaznych mikrobów, które współewoluowały z naszym gatunkiem. Znajdują się one na każdym centymetrze naszej skóry, w ustach, nosie i uszach, w przełyku, żołądku, jelitach oraz układzie rozrodczym, tworząc naszą własną mikrobiotę. W tej chwili w twoim ciele komórki mikroorganizmów przewyższają liczbę twoich własnych komórek ludzkich. Okazuje się zatem, że jesteśmy mikrobami nawet w 60%!

Wiele osób myśli o mikroorganizmach jak o zarazkach, które należy wyeliminować, ale te, które żyją z nami – mikrobiom – budują nasze ciała, kształtują naszą tożsamość i obdarzają nas niesamowitymi zdolnościami.

Podczas wykładu studenci poznają funkcje mikrobiomu oraz dowiedzą się, co go kształtuje i jak wpływa na nasze codzienne życie.

Wykład we Wrocławiu

zajęcia z teatru dla dzieci 12-14 lat we Wrocławiu

Kiedy: 8 czerwca, godz. 10.00
Temat: Czy każdy może zostać aktorem? >> więcej
Prowadząca: Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz >> biogram
Gdzie: UWr, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, ul. Uniwersytecka 22-26
Czas trwania: 60 minut

Czy wiesz, że na jedno miejsce na Wydziale Aktorskim na Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu w ubiegłym roku przypadło 35 chętnych?

Podczas wykładu studenci dowiedzą się, jak wygląda droga zawodowa osoby, która w młodym wieku rozpoznaje w sobie pasję do aktorstwa. O swoich doświadczeniach opowie Agata Obłąkowska-Mazurkiewicz, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, reżyserka i dyrektorka artystyczna Teatru Kambak.

Druga część wystąpienia poświęcona zostanie działalności Teatru Kambak, w którym wraz z profesjonalnymi aktorami występują aktorzy z niepełnosprawnościami. Prowadząca opowie o ich pracy i poświęceniu, a także o potrzebie integracji, misji oraz byciu docenionym.

Wykład będzie więc okazją zarówno do dowiedzenia się więcej o zawodzie aktora, jak i do utwierdzenia się w przekonaniu, że warto podążać za swoimi marzeniami. Myślą przewodnią wystąpienia mogą więc być słowa Winstona Churchilla: „Sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Masz dziecko w wieku 6-14 lat i szukasz dodatkowych zajęć dla niego, dzięki którym rozwinie swoje pasje i odkryje zupełnie nowe? Zapraszamy do rekrutacji na nowy rok szkolny!

Proponowane tematy zajęć można już znaleźć na naszej stronie! Jest różnorodnie, fascynująco i bardzo naukowo! >> dowiedz się więcej.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera i odbierz prezent >> zapisuję się.