Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!
Wykład 7 listopada

Dlaczego ćmy lecą do światła?

2020-11-03
Zapraszamy 7 listopada o godzinie 10:00 na wykład online dla kierunków Odkrywanie (6-7 lat) i Inspiracje (8-9 lat).

Dlaczego ćmy lecą do światła?Jedna z teorii głosi, że ćmy kierują się polem magnetycznym Ziemi lub tak zwanym kompasem świetlnym. Motyle znane są pod łacińską nazwą Lepidoptera, czyli łuskoskrzydłe, ponieważ ich skrzydła pokryte są małymi, dachówkowato ułożonymi, kolorowymi łuskami. Ćmy uważane są zazwyczaj za mniej interesujące od swoich bajecznie ubarwionych kuzynów. 

Dlaczego myślimy, że motyle latają tylko w dzień a ćmy tylko nocą?
Co jest fascynującego w życiu "nocnych motyli"?

Na wykładzie studenci dowiedzą się, jakie są różnice pomiędzy motylem a ćmą. Dzieci zobaczą także, jak dokładnie wyglądają i jak są zbudowane.

Prowadząca - dr Anna Zubek

Doktor nauk biologicznych, entomolog, interesuje się taksonomią i filogenezą motyli. Uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych wykonując molekularne analizy laboratoryjne. Chętnie prowadzi też badania terenowe, między innymi na obszarze Andów, w Ameryce Południowej. Czynnie angażuje się w popularyzację nauki i wiedzy przyrodniczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pasjonuje się ziołolecznictwem i produkcją naturalnych kosmetyków roślinnych.