Wykład: Jak rozwija się dziecięcy mózg?

30 min. Semestr I - wykłady dla rodziców dzieci w wieku 6-9 lat

Terminy zajęć

  • 9 listopada
    09:05, 10:10, 11:25, 12:30, 13:25
    UJ, Wydział Chemii, ul. Gronostajowa 2
Prowadzący:

"Nasz mózg uczy się całe życie i dzięki temu może produkować nowe neurony." - Manfred Spitzer, neurobiolog, psychiatra i badacz mózgu.

Co wiemy o ludzkim mózgu? Jak działa ten niesamowicie efektywny odkurzacz "wciągający" wszelkie otaczające nas informacje? Fakt, że jest stworzony do uczenia się, udowadniają już noworodki.
Przed urodzeniem oraz w pierwszych latach życia mają miejsce procesy tworzenia i przycinania połączeń synaptycznych (przestrzeni komunikacji komórek) oraz mielinizacji (pokrywania włókien nerwowych mieliną - substancją tłuszczową będącą izolatorem elektrycznym). W tym czasie rozwój wspomagać może m.in. kontakt z różnorodnymi bodźcami, powtarzanie czynności, a także zadbanie o komfort psychiczny i fizyczny dziecka.
Podczas wykładu prowadząca wskaże, co rodzice mogą zrobić, aby podtrzymać ten naturalny proces rozwoju mózgu. Ponieważ nie ma gotowych rozwiązań na to, jak rozwijać mózg, rolą nas, dorosłych, jest wykorzystanie naturalnego potencjału mózgu – talentu każdego małego dziecka.


Drodzy rodzice, pragniemy odpowiedzieć na Państwa potrzeby związane z wykładami. Będziemy wdzięczni za uzupełnienie ankiety podsumowującej wykład:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeMz78tYmPGdu1g6ivMLgb9afqU9QiCyGbpo5A_sTh_rv42jw/viewform