Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

Lista specjalizacji w semestrze wiosennym w roku akademickim 2019/2020 - kierunek Nauka do kwadratu we Wrocławiu

Według raportu WHO, każdego roku, około 16 mln ludzi umiera przed ukończeniem 70. roku życia. Przyczyną tego zjawiska w głównej mierze są „choroby cywilizacyjne”. Zalicza się do nich: cukrzycę, nowotwory, choroby serca i płuc oraz udary mózgu. Szybkie tempo życia, a także ciągłe narażenie na stres niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia. Dlatego też coraz więcej uwagi poświęca się profilaktyce - regularnym badaniom, zdrowemu odżywianiu, systematycznej aktywności fizycznej czy rezygnacji z używek.

W jaki sposób dbać o własny organizm i dobrą kondycję? Czy sport to zawsze zdrowie? Jak rozpoznać choroby cywilizacyjne i zapobiegać im? Co może zdziałać fitoterapia? Jak udzielać pierwszej pomocy? Powyższe pytania będą punktem wyjścia do projektów realizowanych przez studentów Nauki do kwadratu w II semestrze roku akademickiego. Uczestnicy seminariów efektami swojej pracy podzielą się z zaproszonymi gośćmi podczas konferencji.

Poniżej proponujemy następujące specjalizacje w semestrze wiosennym:

1. Farmakognozja
2. Projektowanie aplikacji
3. Dziennikarstwo radiowe
4. Chemia analityczna
5. Biomechanika

1. Farmakognozja – sprawdzamy skuteczność i działanie fitoterapii
Co ma wspólnego olejek pomarańczowy i depresja? Czy zapach może nas ocalić od dżumy i plagi szarańczy?

Egipcjanie balsamowali swoje ciała, Grecy wykorzystywali aromatyczną dezynfekcję dymem, broniąc się w ten sposób przed plagą szarańczy, a XVII wieczna Anglia chroniła się przed dżumą poprzez nasączanie cynamonem, goździkami i aromatycznymi ziołami swoich ubrań oraz maseczek. Tajemnicza moc olejków eterycznych kryje się w ich właściwościach antyseptycznych. Zarówno aromaterapia, jak i ziołolecznictwo od wieków są cenione jako doskonałe, naturalne źródło naszego zdrowia.

Podczas specjalizacji studenci dokonają oceny makroskopowej i mikroskopowej ziół, z uwzględnieniem struktur gromadzących substancje lecznicze. Będą uzyskiwać wyciągi oraz olejki eteryczne o właściwościach leczniczych. Przeprowadzą również badania właściwości fizykochemicznych oraz przeciwbakteryjnych i grzybowych uzyskanych preparatów roślinnych. Wykorzystają do tego m.in. metody organoleptyczne, mikroskopię optyczną, macerację oraz metody ocen lekowrażliwości. Celem przeprowadzanego projektu będzie zbadanie rzeczywistego wpływu fitoterapii na nasze zdrowie.


2. Projektowanie aplikacji - tworzymy aplikację mobilną
Czy wiesz, że co trzecia ofiara wypadku komunikacyjnego przeżyłaby, gdyby ktoś tylko odchylił jej głowę i udrożnił drogi oddechowe?

Od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego, maksymalny czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do pacjenta nie może być dłuższy niż 15 minut w mieście liczącym powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 20 minut poza nim. Statystyki wykazują, że gdyby świadkowie nie czekali na przyjazd karetki i od razu udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy, udałoby się uratować o połowę więcej osób wymagających natychmiastowej pomocy. 67 proc. Polaków badanych przez CBOS deklaruje, że wie, jak zachować się w chwili wypadku, ale tylko 19 proc. jest całkowicie pewnych swoich umiejętności w zakresie ratowania życia drugiego człowieka.

Podczas specjalizacji studenci spotkają się z osobami pracującymi w pogotowiu, aby na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz zapoznania się z procedurami udzielania pierwszej pomocy, zaprojektować aplikację mobilną. Uczestnicy będą programować oraz testować różne rozwiązania, stworzą interaktywne makiety aplikacji i nauczą się profesjonalnego prezentowania gotowego produktu. Efektem realizowanego projektu będzie aplikacja, umożliwiająca szybsze dotarcie służb medycznych do osób poszkodowanych oraz sprawniejsze zorganizowanie potrzebnej pomocy.

3. Dziennikarstwo radiowe – tworzymy audycję radiową
Co mogło powstać z marzeń o książce, która nie posiada stron, liter i wymaga tylko udziału słuchu? Czym są wiadomości bez drutu?

Z połączenia telegrafu Samuela F. Morse’a, telefonu Aleksandra G. Bella, fonografu Thomasa A. Edisona i teorii fal elektromagnetycznych Jamesa C. Maxwella – XIX wiek stworzył radio. Bardzo szybko stało się ono źródłem rozpowszechniania cennych informacji. Jest przestrzenią, która jednoczy słuchaczy tych samych audycji, programów lub list muzycznych.

Podczas specjalizacji uczestnicy poznają obowiązki dziennikarza radiowego. Zainspirują się warsztatem pracy twórców audycji oraz wypróbują sprzęt techniczny. Nauczą się również zasad nagrywania, pozyskiwania kontaktów do specjalistów oraz przeprowadzania z nimi wywiadów. Na podstawie rozmów i zgromadzonych informacji, studenci przygotują materiał radiowy na temat chorób cywilizacyjnych, ich objawów, przebiegu leczenia oraz profilaktyki. Stworzona przez uczestników audycja radiowa zostanie opublikowana na antenie Radia Rodzina.

4. Chemia analityczna – analizujemy wyroby tytoniowe
Czy dzięki papierosom można schudnąć? Czy wszystkie produkty tytoniowe mają ten sam stopień szkodliwości?

Przyjmuje się, że jedną z głównych przyczyn wojny o niepodległość USA był tytoń i gwałtowny spadek jego wartości na europejskich giełdach. Największe powodzenie papierosy zyskały w połowie XIX w., kiedy to na wielką skalę zaczęto reklamować wyroby tytoniowe. Oprócz specjalnych audycji i plakatów, wizerunek palacza utrwalano także poprzez gwiazdy światowego kina. Musiało minąć sporo lat, by odkryto i doświadczono skutków palenia. W 2017 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznawała się niemal jedna czwarta Polaków – 24%. Współcześnie walkę z tym uzależnieniem podejmuje się m.in. poprzez produkty zastępcze, które mają za zadanie pozbyć się głodu nikotynowego lub zminimalizować jego negatywne konsekwencje.

Podczas specjalizacji studenci dokonają analizy substancji toksycznych z dymu papierosowego. Otrzymane wyniki porównają ze związkami uwalnianymi przez powszechnie stosowane substytuty m.in. e-papierosy czy IQOSy. Dzięki analizie elementarnej, chromatografii oraz spektometrii mas, dowiedzą się, dlaczego papierosy są szkodliwe. Celem realizowanego projektu będzie zbadanie rzeczywistego wpływu wyrobów tytoniowych na zdrowie człowieka.

5. Biomechanika – analizujemy ruch człowieka i pracę jego mięśni
Co ma ze sobą wspólnego biomechanika i kryminalistyka? Czy ruch to zawsze zdrowie?

Eksperci, którzy pojawiają się na miejscu wypadku, bardzo często muszą korzystać w swoim badaniu z zasad biomechaniki. Dzięki niej są w stanie oszacować, czy w zdarzeniu, które miało miejsce, brały udział osoby trzecie. Specjaliści są w stanie ocenić to po pozycji ciała ofiary i jego odległości od miejsca zdarzenia. Biomechanika jest nauką, odwołującą się także do zasad matematyki oraz fizyki, które połączone razem są w stanie rozwiązać niejedną kryminalistyczną zagadkę.

Podczas specjalizacji studenci ocenią swoje postawy ciała, zbadają symetrię ruchu podczas lokomocji oraz poznają mięśnie szkieletowe człowieka. Dowiedzą się, jaki rodzaj ruchów najbardziej obciąża nasz organizm. Zbadają, które postawy są prawidłowe, a które szkodzą naszemu zdrowiu. Będą posługiwać się metodami elektromiografii powierzchniowej (SEMG), goniometrii oraz zastosują platformę dynamometryczną i trójwymiarową analizę ruchu. Sprawdzą również, czy każdy rodzaj ćwiczeń i sportu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Efektem realizowanego projektu będzie zdobycie wiedzy na temat prawidłowej postawy ciała. Studenci sprawdzą, które ćwiczenia pozytywnie wpływają na ich organizm, a które, poprzez niepoprawne ich wykonanie, mogą spowodować kontuzje i uszkodzenia. Ponadto, uczestnicy zbadają swoje mięśnie, przebieg własnego ruchu oraz jego symetrię.