Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

Lista specjalizacji w semestrze jesiennym w roku akademickim 2019/2020 - kierunek Nauka do kwadratu w Warszawie

Kultura konsumpcji– problem badawczy wszystkich specjalizacji w semestrze jesiennym

Współcześnie nabywanie dóbr przestało być ograniczone do zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka. Kupujemy i konsumujemy coraz więcej, skupiając się na potrzebach wyższego rzędu. W ten sposób rozwija się kultura oparta o konsumpcję. Galerie handlowe pełnią funkcję przestrzeni, w których spędza się wolny czas z przyjaciółmi. Zmienił się też nasz język - jest on nastawiony na konsumpcję. Konsumujemy książki i filmy, a nawet relacje międzyludzkie.

W jaki sposób wpływa to na nasz sposób myślenia o rzeczywistości i samych sobie we współczesnym świecie? Gdzie możemy zauważyć tego zagrożenia, a kiedy takie myślenie daje nam poczucie sprawstwa?

Semestr poświęcony został problemowi konsumpcji, jako jednemu z najbardziej fundamentalnych zagadnień, wpływających na niemalże każdą dziedzinę życia.
Poniżej proponujemy następujące specjalizacje w semestrze jesiennym:

1. Transport lotniczy – sprawdzamy, jak działają systemy transportowe
2. Energetyka – projektujemy dom pasywny
3. Aplikacje mobilne – tworzymy aplikację redukującą konsumpcję
4. Projektowanie ubioru – projektujemy ubrania z upcykingu
5. Projektowanie wystaw – aranżujemy pierwszą wystawę sztuki
6. Biznes – zakładamy firmę odpowiedzialną społecznie
7. Marketing – analizujemy komunikaty reklamowe
8. Animal studies – badamy, kim są dla nas zwierzęta
9. Produkcja żywności – tworzymy swój produkt spożywczy


1. Transport lotniczy – sprawdzamy, jak działają systemy transportowe

Czy podróżowanie wpływa na kondycję naszej planety?

Odwiedzając nowe kontynenty, czujemy się bogatsi o nową wiedzę na temat różnych kultur. Podróżujemy również w znane miejsca. Codziennie przemieszczamy się do szkoły, znajomych, pracy. Korzystamy wtedy z różnych środków transportu. Niektóre z nich generują ogromne zanieczyszczenia i wytwarzają niezdrowe dla nas spaliny.

Studenci dowiedzą się, jak korzystać ze środków transportu, żeby nie produkować nadmiernych ilości zanieczyszczeń. Przeanalizują swoje codzienne decyzje wraz z ich konsekwencjami, biorąc pod uwagę aspekt lokalny i globalny. Sprawdzą, jak przebiega praca logistyka i zaprojektują system transportu dla regionu.

2. Energetyka – projektujemy dom pasywny
Co energetyka mówi nam o konsumowaniu dóbr?

Aktywność współczesnego człowieka i rozwój cywilizacyjny oparte są na wykorzystywaniu zasobów, które można zamienić w energię. Ziemia posiada jednak ograniczoną ilość paliw kopalnych. Jak nimi gospodarować i skąd pozyskać nowe zasoby, które będziemy mogli wykorzystywać przez co najmniej sto lat?

Studenci zastanowią się, jaki wpływ mają na efektywne gospodarowanie energią i jakie wyzwania czekają na nich jako dorosłych. Efektem semestralnej pracy będzie zaprojektowanie domu pasywnego, który minimalizuje zużywaną energię.

3. Aplikacje mobilne – tworzymy aplikację redukującą konsumpcję
Czy wiesz, że ponad 55% Polaków robiąc zakupy, wybiera sklepy internetowe?

Aż 7% z nich codziennie dokonuje zakupu, korzystając ze smartfona. Skoro tak często korzystamy z urządzeń mobilnych podczas kupowania, moglibyśmy je wykorzystać dla zredukowania liczby niepotrzebnych rzeczy. Musimy wtedy odpowiedzieć na pytanie: które przedmioty mogą nam się jeszcze przydać, a których warto się pozbyć, żeby znaleźć przestrzeń w mieszkaniu?

Coraz bardziej popularne stają się grupy, w których barterowo wymieniamy się przedmiotami. Studenci odpowiedzą na pytanie, jak stworzyć aplikację, odpowiadającą na potrzeby użytkowników takich grup. Przygotują prototyp takiej aplikacji i przetestują jego działanie.

4. Projektowanie ubioru – projektujemy ubrania z upcykingu
Czy w galerii handlowej można wykorzystać wiedzę z lekcji etyki?

Ubrania są obecnie produktami, które generują najwięcej trudności w recyklingu śmieci. Jako konsumenci możemy swoimi decyzjami wywierać wpływ na producentów. Jak zatem ochronić środowisko i zminimalizować obciążenie planety? Czy lepiej kupić ubranie z wytrzymałego materiału na lata? Czy bardziej opłaca się zamówić tani produkt z innego kontynentu, czy tkany i szyty w Polsce? Które części garderoby możemy wykorzystywać w drugim obiegu?

Studenci przeanalizują rynek mody. Następnie zaprojektują ubrania z upcyklingu, które zaprezentują podczas pokazu.

5. Projektowanie wystaw – aranżujemy pierwszą wystawę sztuki
Czy galeria sztuki współczesnej może być głosem w dyskusji o bieżących problemach globalnych?

Współcześnie artyści coraz częściej czują się aktywistami, wybierającymi język sztuk wizualnych i performatywnych, żeby zwracać uwagę na różne zjawiska w świecie. Jak stać się kuratorem wystawy i włączyć się w tę dyskusję? Gdzie znaleźć artystę i temat?

Oprócz powyższych tematów studenci będą mieli okazję zapoznać się ze sposobami tworzenia narracji na wystawach. Poznają również narzędzia, wykorzystywane w przygotowywaniu ekspozycji. Na zakończenie seminariów uczestnicy zorganizują wystawę sztuki oraz zadecydują o tym, w jakim stopniu będzie ona interaktywna.

6. Biznes – zakładamy firmę odpowiedzialną społecznie
Czy ekologia i skuteczne prowadzenie biznesu idą ze sobą w parze?

Konsumpcjonizm wpływa na nasze środowisko naturalne. Zwiększona produkcja i utylizacja resztek żywności, przedmiotów czy opakowań sprawia, że rośnie liczba odpadów i zanieczyszczeń. Jednocześnie konsumpcjonizm jest szansą na spojrzenie na biznes w nowym świetle.

Studenci zastanowią się, w jaki sposób można wykorzystać obecne zasoby i trendy społeczne, żeby rozpromować ekologiczne postawy oraz sprawić, aby były kluczem do sukcesu firmy. Na podstawie wyciągniętych wniosków stworzą biznesplan firmy odpowiedzialnej społecznie.

7. Marketing – analizujemy komunikaty reklamowe
Czy podczas zakupów wybierasz produkty, których nie widziałeś wcześniej w reklamie?

Zasady działania rynku i marketingu są ze sobą ściśle związane. Jeśli o czymś wcześniej nie usłyszymy w reklamie, to najprawdopodobniej tego nie kupimy w sklepie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie komunikaty reklamowe opisują prawdziwe cechy produktu. W większości przypadków oddziałują one podświadomie na zachowania użytkowników. Jak zbudowane są współczesne reklamy? W ilu z nich zawarta jest prawda o produkcie?

Studenci zbadają, jak powinni nabywać towary zgodne ze swoimi potrzebami. Ponadto, zaprojektują kampanię reklamową odpowiedzialną społecznie.

8. Animal studies – badamy, kim są dla nas zwierzęta
Jaką rolę pełnią zwierzęta w miastach i na przedmieściach?

Nie wszystkie zwierzęta są traktowane w ten sam sposób. Z jednej strony mamy psy i koty, które są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, a z drugiej - zwierzęta hodowlane, które są przeznaczone do spożycia.

Studenci zbadają status rozmaitych gatunków zwierząt w odmiennych kontekstach kulturowych. Przeanalizują dietę mieszkańców różnych kontynentów i sprawdzą, jak i w jakich tekstach kultury pokazywane są zwierzęta. Wyniki swoich badań zaprezentują podczas konferencji.

9. Produkcja żywności – tworzymy swój produkt spożywczy
Z czego produkuje się parówki?

Żywność, którą jemy, najczęściej jest już przetworzona. Na przykład kupujemy chleb zamiast mąki, pijemy mleko wyprodukowane w zakładzie mleczarskim oraz wybieramy pomidory, które znajdują się na sklepowej półce.

Studenci sprawdzą, w jaki sposób żywność jest przetwarzana i czy znajdują się w niej nadmiarowe, niepożądane substancje. Podczas zajęć w laboratoriach zapoznają się z pracą producenta żywności. Stworzą również własny produkt spożywczy. Ponadto, uczniowie odpowiedzą na pytanie, które spożywane towary są już przejawem konsumpcjonizmu.