Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

Lista specjalizacji na rok 2020/2021 - kierunek Mistrz i Uczeń w Warszawie

Studenci na kierunku Mistrz i Uczeń realizują dwie specjalizacje w roku szkolnym - po jednej na każdy semestr.
Poniżej znajduje się lista i opis proponowanych specjalizacji.
Farmacja
Medycyna weterynaryjna 
Prawo 
Reportaż
Socjologia
Taniec
Fotografia
Grafika 
Produkcja muzyczna
Dziennikarstwo radiowe   
Aktorstwo   
Pisanie kreatywne  
Projektowanie gier w programie Construct 2 - grupa podstawowa
Projektowanie gier w programie Construct 2 – grupa zaawansowana
Elektronika   
Programowanie gier w JavaScript  (tylko II semestr) 
Modelowanie matematyczne  
Dietetyka
Art Design
Geologia
Urbanistyka

Farmacja - analizujemy składy suplementów i tworzymy leki recepturowe

Czy lubisz grejpfruty? Jeśli tak, to powinieneś pamiętać, aby 6 godzin przed wypiciem i 6 po wypiciu soku z tego owocu nie przyjmować niektórych leków. Picie herbaty z dziurawca może także odgrywać rolę w przyswajaniu niektórych substancji wykorzystywanych przy produkcji leków. 

W naszym organizmie ciągle zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne. Dostarczamy mu codziennie wielu składników, dzięki którym możemy się prawidłowo rozwijać i zachować zdrowie. Czasem jednak ciało potrzebuje wsparcia substancji, które pomogą mu poradzić sobie z infekcją lub innymi problemami. W tym celu stosujemy odpowiednie sposoby leczenia, na przykład szczepimy się na grypę, a kiedy już na nią zachorujemy, zostajemy w domu i ograniczamy kontakty społeczne. Kiedy natomiast zarazimy się bakterią, idziemy do lekarza po receptę na antybiotyk.


Czy chcesz sprawdzić, z jakich substancji tworzy się leki i gdzie się je pozyskuje? Czy człowiek ma wpływ na swoją odporność? Może chciałbyś zrozumieć, jak substancje aktywne działają na nasz organizm albo dowiedzieć się, czy herbatki ziołowe pomogą nam w chorobie. Podczas zajęć seminaryjnych studenci poznają odpowiedzi na powyższe pytania oraz pogłębią swoją wiedzę na temat chemii organizmu.

Medycyna weterynaryjna - sprawdzamy, jaką rolę w leczeniu człowieka odgrywa weterynaria

Czy wiesz, że lekarze przed przeprowadzeniem operacji endoskopowej na ludziach, uczą się korzystać ze sprzętu, operując świnie? Dynamiczny rozwój nauk medycznych w ostatnich dekadach zawdzięczamy intensywnemu rozwojowi medycyny translacyjnej, czyli przenoszeniu nowo odkrytych zjawisk biologicznych na medycynę człowieka.

Udział lekarzy weterynarii w rozwoju nauk medycznych jest nie mniej istotny niż biologów molekularnych, materiałoznawców czy bioinformatyków. Zanim technika, nowy lek czy materiał zostaną użyte do leczenia ludzi, muszą przejść szereg wymagających badań, początkowo na komórkach, a następnie na zwierzętach laboratoryjnych. W trakcie trwania seminarium studenci będą mieli możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu anatomii zwierząt domowych oraz gospodarczych. Ponadto, zapoznani zostaną z techniką wywiadu klinicznego oraz badaniem ogólnym pacjenta weterynaryjnego. Pochylą się nad światem zwierząt i spróbują ustalić z czego wynikają różnice międzygatunkowe.

Prawo - badamy, jaki ma wpływ na nasze życie

Czy wiesz, że najszybciej wprowadzona ustawa dotyczyła stanu wyjątkowego podczas powodzi w 1997 roku? Ograniczała między innymi prawa i wolność w sytuacji szczególnego zagrożenia obywateli oraz zmian w możliwości podejmowania decyzji przez różne instytucje państwowe. Rozwiązania z tej ustawy nie mogą jednak obowiązywać na co dzień w demokratycznym państwie. 

Dokumenty, z których codziennie korzystamy mają różną wagę. Książeczka zdrowia psa jest bardzo ważna podczas wizyt u weterynarza. Czasem też przydaje się, kiedy podczas spaceru nasz czworonożny przyjaciel zdenerwowany ugryzie przez przypadek sąsiada. Jest natomiast wiele takich dokumentów, które są istotne dla każdego, kto przebywa w Polsce, ponieważ obowiązuje go ten sam system prawny. Dzięki temu możemy powoływać się w sądzie na te same przepisy prawa, mieszkając na granicy z Niemcami i podczas wakacji na Mazurach.

Skąd się biorą ustawy w rządzie i co musi się wydarzyć, aby weszły w życie? Po co nam rozróżnienie na prawo karne, cywilne i administracyjne? Czy możemy sami ustanawiać prawo, czy musimy dostosować się do obecnie panujących zapisów? Studenci podczas seminariów zapoznają się z praktycznymi aspektami postępowania cywilnego i karnego na przykład poprzez analizę linii obrony w konkretnych przypadkach. Wejdą w rolę pozywających lub pozwanych i wezmą udział w symulacji rozprawy sądowej.

Reportaż - piszemy historię opartą na prawdziwych wydarzeniach

Czy słyszałeś, że z każdym rokiem wydawniczym Biblioteka Narodowa rejestruje coraz większy wzrost publikacji książek o charakterze dokumentalnym? Składają się na nie między innymi biografie, reportaże i pamiętniki.

Literatura stanowi medium, dzięki któremu poznajemy świat. Szukając informacji na temat aktualnych wydarzeń, sprawdzamy Twittera lub przeglądamy portale newsowe. Jeśli natomiast chcemy głębiej zrozumieć jakieś zjawisko społeczne, często sięgamy po literaturę faktu. Reporter, podobnie jak dziennikarz, stara się zachować neutralność i obiektywizm w swojej narracji. Często poświęca dużo czasu, docierając do informacji mniej dostępnych, znajdujących się na przykład w archiwach lub do relacji osób, które nie korzystają z mediów społecznościowych w celu opowiedzenia swoich historii.

Dlaczego historie spisane na podstawie faktów interesują nas coraz bardziej? Na czym polega ich wartość? Gdzie szukać tematów reportażu i w jaki sposób przeprowadzać wywiady z naszymi bohaterami? Studenci w efekcie zajęć napiszą swój reportaż. W tym celu skorzystają z narzędzi służących kreatywnemu pisaniu i wspierających kreatywne myślenie. Dowiedzą się, skąd mogą czerpać wiedzę na wybrany przez siebie temat i czy potrzeba jechać aż na drugi koniec świata, aby opisać ciekawą historię. Wraz z osobą prowadzącą przejdą przez cały proces pracy reporterskiej. Dowiedzą się także, jak znaleźć wydawcę swojej książki.

Socjologia - badamy, jakie miejsce zajmujemy w społeczeństwie

Osoby wynajmujące w Warszawie mieszkania ze względu na tymczasowość sytuacji uznają, że nie mają prawa interesować się sprawami lokalnymi i współdecydować o nich. Skąd o tym wiemy? Takie informacje możemy pozyskać z raportu socjologicznego na temat wspólnot lokalnych zleconego przez Urząd Miasta w 2018 roku.

Kiedy osoby współpracujące w lokalnym stowarzyszeniu lub międzynarodowej korporacji, chcą wprowadzić jakąś zmianę lub sprawdzić, czy dotychczasowe działania mają sens, mogą dokonać badania socjologicznego w grupie. W tym celu mogą posłużyć się kwestionariuszem ankiety, gdzie badani dokonają wyboru odpowiedzi A, B, C lub D, a niekiedy konieczne jest spotkanie się z nimi, aby przeprowadzać wielogodzinne wywiady.

Do jakich grup społecznych należymy i jakie cechy dzielimy z innymi osobami? Z jakich narzędzi możemy skorzystać, aby to sprawdzić? Co zrobić, aby być aktywnym w społeczeństwie i wywierać na nie wpływ? Podczas serii seminariów studenci nauczą się przeprowadzać badania jakościowe i ilościowe, na podstawie których stworzą raport na wybrany przez siebie temat. Będą potrafili odpowiedzieć na pytanie, czym jest społeczeństwo i jaką rolę w nim odgrywają.

Taniec - przygotowujemy etiudę taneczną

Czy słyszałeś kiedyś o Ohadzie Naharinie albo widziałeś film dokumentalny Mr. Gaga? Ten tancerz stworzył innowacyjny język ruchu GaGa, który chciałyby mieć w swoim repertuarze najwybitniejsze zespoły choreograficzne na świecie. Polega on na interpretowaniu obrazów i pokazywaniu ich w zaimprowizowanym przez siebie ruchu.

W tańcu współczesnym nie obowiązują tak ścisłe zasady, jak w balecie czy nawet w tańcach latynoamerykańskich. Jego rolą jest opowiedzenie emocji tancerza poprzez ruch, w którego  kreowaniu można korzystać z grawitacji, ciężaru ciała czy też oddechu.

W jaki sposób stworzyć opowieść, korzystając z ruchu swojego ciała? Jak wygląda proces inscenizacji czy można nauczyć się improwizacji? Jak poradzić sobie z krytyką? W trakcie zajęć studentom zostanie przedstawiona wiedza dotycząca podstawowych technik improwizatorskich. Po wstępnym opisaniu tematu studenci przy wsparciu prowadzącej projekt będą badać zakres możliwości improwizatorskich swojego ciała podczas zajęć praktycznych. Grupa wspólnie ustali tematykę, która zostanie pogłębiona przy pomocy narzędzi improwizacji i przygotuje wspólnie performance poznając kolejne etapy jego tworzenia.

UWAGA! Nie trzeba mieć żadnych podstaw tańca, aby brać udział w zajęciach.

Fotografia – realizujemy swoją pierwszą wystawę fotograficzną

Czy wiesz, że obecnie na całym świecie w ciągu 2 minut robi się tyle zdjęć, ile ludzkość wykonała w całym XIX wieku? 

Przemierzając co dzień te same ulice, może nam się wydawać, że za każdym razem ich krajobraz jest taki sam. Nic bardziej mylnego. Wystarczy uważnie się im przyjrzeć, żeby zobaczyć niepowtarzalne obrazy, twarze, przedmioty. Fotografia stara się uwiecznić właśnie te ulotne chwile. 

Podczas cyklu seminariów studenci będą eksplorować możliwości fotografii jako medium. Zapoznają się z budową i obsługą aparatu cyfrowego. Zastanowią się także nad estetyką kadru i samodzielnie spróbują skomponować obraz fotograficzny przy dostępie różnorodnego oświetlenia. Efektem ich pracy będzie zrealizowanie projektu składającego się z serii zaplanowanych zdjęć.

UWAGA! Specjalizacja była realizowana w roku akademickim 2019/2020. Do uczestnictwa w zajęciach wymagane jest posiadanie własnego, cyfrowego aparatu fotograficznego. Aparat w telefonie komórkowym nie jest wystarczający.

Grafika - tworzymy projekty wizualne

Czy wiesz, dlaczego projektanci user experience chodzą do galerii malarstwa? Na podstawie dzieł sztuki uczą się podstawowych zasad kompozycji, które po wielu wiekach tradycji nadal są istotnym punktem wyjścia w procesie projektowania wizualnego. 

Projektowanie layoutu, czyli wzoru strony internetowej albo czasopisma, ma swoje korzenie w  planowaniu przestrzennym średniowiecznych manuskryptów. Autorzy wybierali proporcjonalne wymiary kart i dzielili je na treść główną, margines, obrazy i inne elementy. Miało to na celu stworzenie przejrzystego i czytelnego tekstu.

Z jakich innych narzędzi, poza umiejętnościami kompozycji, korzystają współcześnie graficy? Czy cały proces pracy odbywa się na komputerze, czy może częściowo dzieje się to w formie analogowej? Czy istnieją przybory piśmiennicze, bez których żaden grafik nie wyobraża sobie swojej pracy? Studenci podczas zajęć będą mieli okazję zapoznać się z pozacyfrowymi sposobami projektowania graficznego. Stworzą swój projekt planszy komiksowej lub plakatu, które to zaprezentują podczas ostatnich zajęć.

Produkcja muzyczna - nagrywamy piosenkę do radia

Najważniejszą umiejętnością producenta muzycznego jest umiejętność liczenia! Czy zastanawiasz się, dlaczego? Taka osoba zajmuje się znajdowaniem rytmu i harmonii, opartych na wyliczeniach matematycznych, w nagraniach nadesłanych przez artystów do wytwórni muzycznej. 

Czy przeżyłeś kiedyś rozczarowanie podczas koncertu swojego ulubionego artysty, którego muzyki dotychczas słuchałeś wyłącznie z nagrań? Być może temu muzykowi pomógł świetny producent sprawiający, żeby piosenka była czytelna w odbiorze.

Jak ustawić suwaki na konsolecie, aby było dobrze słychać cały zespół muzyczny? Na czym polega obróbka dźwięku i jakie narzędzia ją umożliwiają? Czy ciało ludzkie może być instrumentem, na którym udałoby się nagrać tło do naszej piosenki? Cykl zajęć poświęcony zostanie pracy producenckiej na gotowym nagraniu utworu muzycznego. Studenci poznają podstawy akustyki, które umożliwią im poprawne nagrania, oraz rytmu i harmonii muzycznej. Uwrażliwią swój słuch, a na koniec zaprezentują piosenkę gotową do puszczenia w radiu. 

UWAGA! Udział w zajęciach nie wymaga wiedzy muzycznej!

Dziennikarstwo radiowe – poznajemy pracę radiowców

Czy wiesz, że w Polskim Radiu znajduje się archiwum dźwiękowe? Obecnie nagrania mają formę cyfrową, jednak wciąż trwa digitalizacja materiałów zapisanych na taśmach. Współcześni dziennikarze radiowi często samodzielnie nagrywają ciekawe dźwięki, aby później móc je wykorzystać w swoich audycjach lub reportażach.

Podczas specjalizacji z Dziennikarstwa radiowego studenci poprzez własne doświadczenia dowiedzą się, na czym polega praca dziennikarza radiowego, a także, jakie cechy musi on posiadać, żeby dobrze wykonywać swój zawód. Kolejnym spotkaniom towarzyszyć będą spotkania z artystami, dla których dźwięk jest podstawowym narzędziem pracy. Zaproszeni goście zdradzą tajniki komponowania audycji oraz tworzenia podcastów, zaproszą studentów do ćwiczenia aparatu mowy, zabawy z wykorzystaniem muzyki i efektów dźwiękowych - w tym na przykładzie radiowych reportaży. Wykorzystując zdobytą wiedzę i ćwiczenia studenci nagrają własne ścieżki dźwiękowe do wspólnego koncertu radiowego.
UWAGA! Specjalizacja była realizowana w 2019/2020 roku

Aktorstwo

Bycie aktorem kojarzy nam się z wystąpieniami przed innymi, odgrywaniem konkretnej roli. Jednak zanim do tego dojdzie, należy wykonać wiele kroków, wśród których jednymi z ważniejszych są budowanie samoświadomości oraz rozwój kreatywności.

Na zajęciach studenci poznają podstawy warsztatu aktorskiego poprzez ćwiczenia dykcyjne, pracę z ciałem, interpretację tekstów. Nauczą się także swobodnego występowania przed innymi, niwelowania stresu, dzięki technikom rozluźniającym. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną takie metody pracy jak wprawki aktorskie, improwizacja, interpretacja tekstu oraz przygotowanie etiudy/monologu. Wszystkie działania zakończy pokaz online, inspirowany językiem multimediów. Seminarium przyświeca idea poznawania i rozbudowywania własnych możliwości twórczych, przy jednoczesnym pielęgnowaniu wrażliwości każdego z uczestników.
UWAGA! Specjalizacja była realizowana w 2019/2020 roku.

Pisanie kreatywne – wydajemy książkę

Wyobraźnia pisarska nie zna granic! Wszędzie czają się tematy na opowiadanie, poetyckie porównania i niezwykłe, zasłyszane w metrze dialogi. Spotkajmy się i wspólnie nauczymy się opisywać literacko otaczającą rzeczywistość oraz przekonująco wyrażać nasze życie wewnętrzne.

Pisanie kreatywne odbywa się w duetach, grupach oraz indywidualnie. Na warsztatach powstają różnorodne teksty, które potem znajdą się w finalnej publikacji książkowej. Właściwe tworzenie za każdym razem poprzedzane jest rundą inspiracji, podczas której uczestnicy i uczestniczki dzielą się pomysłami na fabułę, bohaterów, czy motywy literackie. Wymyślone elementy trafiają do wspólnej puli inspiracji, z której potem mogą korzystać wszystkie osoby uczestniczące.

Zajęcia ukierunkowane są na upodmiotowienie młodych twórców i twórczyń oraz umożliwienie im stworzenia prywatnej relacji z językiem polskim. Kształtują również umiejętności publicznego występowania, dzięki czytaniu tekstów na głos podczas zajęć.

Projektowanie gier w programie Construct 2 – tworzymy własną grę komputerową (grupa zaawansowana)

Czy wiesz, co łączy układ odpornościowy człowieka i grę Tetris? To systemy! Zarówno nasza odporność, jak i rozrywka płynąca z gry mają swoje podstawy w jednoczesnej interakcji wielu elementów. 

Myślenie systemowe to jedna z wielu umiejętności, którą studenci będą wykorzystywać, tworząc własne gry w programie Construct 2. Po zakończeniu tego seminarium, młodzi programiści będą potrafili przenieść swój pomysł gry na ekran komputera.

UWAGA! Seminarium poświęcone jest zaawansowanej pracy z programem Construct 2, dlatego wymagana jest jego podstawowa znajomość, a dokładniej:
- otwieranie i zapisywanie projektu;
- dodawanie i wyświetlanie grafik w grze;
- znajomość podstaw dodawania logiki do gier (jak działają eventy, jak używać zmiennych, jak używać behaviours).

Umiejętności te studenci mogli nabyć w czasie poprzednich semestrów, jeśli byli uczestnikami zajęć z programowania gier. Nowym uczestnikom zostanie przesłane zadanie, które sprawdzi poziom ich umiejętności i którego zaliczenie jest warunkiem do uczestnictwa w zajęciach dla grupy zaawansowanej.

Projektowanie gier w programie Construct 2 – tworzymy własną grę komputerową (grupa podstawowa)

Czy wiesz, że najpopularniejsza polska gra komputerowa została sprzedana w ponad 33 milionach egzemplarzy i zarobiono na niej ponad 342 mln zł? Na zajęciach studenci dowiedzą się, jak zacząć przygodę, która może w przyszłości doprowadzić do tak spektakularnego sukcesu!

Upowszechnienie się komputerów oraz smartfonów spowodowało, że wirtualne gry stały się wszechobecne. Według specjalistów jest to dopiero początek rewolucji, która czeka nas w tej dziedzinie. Studenci, podczas zajęć pod okiem projektanta gier, przejdą przez kolejne etapy tworzenia gry komputerowej. Poznają podstawy programowania i pracy z programem do pisania gier – Costruct 2. Uczestnicy zajęć stworzą też własne projekty gier. Dowiedzą się, jak „podpinać” grafikę oraz wprowadzać bohaterów w ruch. Poznają zasady implementacji gier oraz udoskonalania mechanik w swoich projektach. Na ostatnim spotkaniu studenci zaprezentują bliskim stworzone przez siebie gry.

UWAGA! Specjalizacja była realizowana w 2019/2020 roku.

Elektronika – konstruujemy urządzenia

Czy wiesz, że systemem Arduino możesz sterować za pomocą czujnika umieszczonego przy bucie? Twórcy serii “Gwiezdne Wojny” wykorzystali ten mechanizm do skonstruowania protezy ręki jednego z bohaterów filmu – Luke’a Skywalkera.

Jak sygnalizuje się informacje na diodach LED oraz wyświetlaczu tekstowym? Jaką technikę wykorzystują czujniki parkowania? Co jest ważniejsze - rezystor czy kondensator?

Studenci podczas cyklu warsztatów opanują podstawy elektroniki i programowania mikrokontrolerów w środowisku Arduino. Poprzez wirtualne składanie wybranych układów elektronicznych dowiedzą się, do czego służą poszczególne elementy, poznają ich budowę i zasady działania. Poznają możliwości nauki elektroniki, nawet przy braku dostępu do sprzętu.

Studenci będą m.in. montować wirtualne obwody elektroniczne w środowisku Tinkercad oraz dowiedzą się, jak symulować bardziej skomplikowane układy oparte o Arduino. Wspólnie podłączą, a potem uruchomią między innymi wirtualne migające diody, wyświetlacze, czujniki odległości czy czujki alarmowe wykrywające obecność człowieka. Zajęcia zainspirują do dalszego samodzielnego zgłębiania tajników elektroniki i programowania Arduino.

Warsztaty online na pograniczu robotyki, automatyki, elektroniki i informatyki będą świetną okazją do rozwinięcia umiejętności logicznego myślenia oraz kreatywnego rozwiązywania problemów.

Efektem specjalizacji będzie wirtualne skonstruowanie i zaprogramowanie autorskich urządzeń na bazie popularnego Arduino z wykorzystaniem platformy Tinkercad.

UWAGA! Specjalizacja była realizowana w 2019/2020 roku.

Programowanie gier w języku JavaScript – poznajemy podstawy języka JavaScript

Czy wiesz, że w środowisku JavaScript jesteś w stanie zapisać dowolny fragment kodu przy użyciu tylko 6 znaków? Na szczęście nie musisz tego robić, możesz korzystać z wielu innych znaków!


Podczas zajęć studenci poznają uniwersalne konstrukcje programistyczne bazujące na języku JavaScript. Zdobędą i wykorzystają wiedzę do opracowania interaktywnych stron WWW z elementami animacji. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem narzędzi programistycznych dostępnych przez przeglądarkę internetową, co pozwoli studentom na samodzielne programowanie poza godzinami zajęć. 


Dzięki zdobytej wiedzy studenci przygotują indywidualne projekty gier zawierające grafiki oprogramowane w JavaScript i wyświetlane na stronie WWW. 

UWAGA! Specjalizacja była realizowana w 2019/2020 roku. Specjalizacja będzie realizowana tylko w II semestrze 2020/21.

Modelowanie matematyczne - opisujemy rzeczywistość za pomocą matematyki

Niektórzy naukowcy przewidywali szczyt zarażeń COVID-19 na kwiecień, inni na maj, a jeszcze inni mówią, że być może w Polsce nie będzie szczytu zakażeń, a jedynie ich stały, wysoki przyrost. Skąd biorą takie informacje?

Naukowcy, aby prześledzić przebieg określonego procesu lub zjawiska posługują się modelowaniem matematycznym. Dzięki niemu mogą określić, jakie czynniki wpływają na rozwój epidemii, a jakie - na jego zahamowanie. Co więcej, modele stworzone przez matematyków są wykorzystywane nie tylko przez epidemiologów, ale - przez wielu innych specjalistów. Pozwalają nawet określić, który materiał jest bardziej opłacalny do wyprodukowania mebli lub jakie warunki wpływają na długość lotu skoczka narciarskiego!

Podczas zajęć studenci zmierzą się z rozwiązaniem rzeczywistego problemu z otaczającego ich świata. Aby osiągnąć ten cel, zgromadzą potrzebne dane, a następnie uporządkują je i opracują z wykorzystaniem funkcji matematycznych, np. liniowej, kwadratowej, wykładniczej czy wymiernej. Pomoże im w tym popularny program obliczeniowy. Na ostatnich zajęciach studenci zaprezentują rozwiązanie wybranego przez siebie problemu.

Dietetyka

Czyli zajęcia o racjonalnym żywieniu - jak krok po kroku dobrać produkty żywieniowe? Jak czytać etykiety na produktach żywieniowych?

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób ma problemy ze zdrowym odżywianiem. Modne staje się również przechodzenie na różnego rodzaju diety. Powstaje coraz więcej aplikacji dzięki, którym każdy człowiek może liczyć kalorie jakie spożywa podczas posiłków. Coraz większą popularność zyskuje również eko żywność.

Dlatego też celem seminariów z Dietetyki jest poszerzenie wiedzy o odżywianiu oraz jego wpływie na zdrowie oraz pokazanie, że zdrowe jedzenie może być ciekawe oraz bardzo smaczne. Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę na temat wartości odżywczej produktów spożywczych, czytania etykiet
i składów żywności, zdrowszych zamienników produktów spożywczych, wykorzystania produktów do komponowania zbilansowanych i smacznych posiłków oraz wykorzystania Internetu jako inspiracji przy gotowaniu. Ponadto studenci będą potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, co udowodnią na ostatnim seminarium, gdzie każdy  przedstawi przygotowany i wykonany przez siebie przepis.

Art Design - tworzymy dzieła sztuki współczesnej.

Czy wiesz, że sztuka zmienia się tak, jak zmieniają się czasy, w których powstaje? XX i XXI wiek obfitują w niezwykle śmiałe dzieła świadczące o nieograniczonym potencjale ludzkiej kreatywności.

Sztuka współczesna to nie oddzielny gatunek sztuki, lecz moment dziejowy – jest to zbiór dzieł z czasów, w których żyjemy. Możemy nazwać ją “sztuką nieustająco podążającego z nami TERAZ”. Na kształt dzieł sztuki współczesnej wpłynęły zmiany społeczne, ekonomiczne, odkrycia związane z rozwojem nauki ostatnich trzystu lat. Okres ten nazywamy nowożytnością i sami jesteśmy jej częścią.


Podczas zajęć studenci zapoznają się z różnymi formami sztuki współczesnej poprzez własną aktywność twórczą. Uczestnicy sami zamienią się w artystów i wezmą udział w kilku interdyscyplinarnych procesach twórczych. Wynikiem artystycznych eksperymentów będą powstałe dzieła nowożytności, takie jak zdjęcia, rysunki, instrumenty muzyczne, artystyczny e-book czy video-art. Udział w specjalizacji będzie dla studentów nie tylko okazją do zdobycia praktycznych umiejętności z zakresu Art Design, ale również możliwością do rozwijania swojej kreatywności. Uczestnicy będą także doskonalić kompetencje niezbędne do rozumienia otaczającej nas kultury tak, by mogli stać się jej świadomymi uczestnikami.

Geologia - badamy wykorzystanie i właściwości miejskich "kamieni".

Czy wiesz, ile lat ma najstarszy pomnik w Warszawie? Dlaczego powstała kolumna Zygmunta? Skąd pochodził materiał na jej budowę?

Skały to surowiec wykorzystywany przez człowieka od początku jego istnienia. Naturalne jaskinie dawały schronienie, a występujące pospolicie krzemienie zapoczątkowały epokę wykorzystania narzędzi. Rozwój cywilizacyjny wpłynął na upowszechnienie wykorzystania surowców skalnych w architekturze i sztuce. W jaki jeszcze sposób zastosowanie skał służy nam na co dzień? Tym aspektom przyjrzą się studenci specjalizacji Geologia podczas spotkań w formie online.

Podczas zajęć studenci zrealizują projekt, dzięki któremu dowiedzą się, skąd pochodzą skały, które nas otaczają. Skupiając się na rejonie Mazowsza, sprawdzą co zawdzięczamy zlodowaceniom, które pokrywały te tereny w plejstocenie. Uczestnicy poznają podstawowe typy skał oraz ich zastosowanie budowalne na przykładzie konkretnych obiektów w architekturze Warszawy. Podczas zajęć studenci podejmą refleksję na temat tego, dlaczego niektóre skały mogą być wykorzystywane tylko we wnętrzach budynków, a inne doskonale nadają się na monumentalne elewacje. Efektem cyklu zajęć on-line będzie stworzenie grupowego projektu wirtualnej wycieczki po Warszawie.

Urbanistyka

Czy wiesz, że architektura niektórych miast jest tak zróżnicowana dzięki ich bogatej historii? W Ankarze, stolicy Turcji, z czasów rzymskich pozostały m.in. łaźnia czy Kolumna Juliana, a pozostałości bizantyjskie to cytadela i cmentarz. Jednak nie każde miasto było założone w starożytności lub średniowieczu, część nadal powstaje lub zmienia swój układ architektoniczny. 

Na zajęciach studenci będą mieli okazję zaprojektować własne Miasto Przyszłości. Uczestnicy poznają podstawy warsztatu urbanisty, pojęcia używane w zawodzie oraz proces planowania miasta. Zastanowią się także, z jakimi problemami borykają się nowo zakładane miasta, a z jakimi te, które posiadają swą wielowiekową tradycję. Studenci postarają się również poszukać odpowiedzi na pytanie – jakie specyficzne problemy ma nasze miasto? 

Na seminariach uczestnicy będą pracować z użyciem makiety oraz graficznego programu do projektowania. Efektem specjalizacji będzie zaprojektowane Miasto Przyszłości, które na ostatnich zajęciach zostanie zaprezentowane rodzicom.