Dzieci lubią ciasteczka! My też, dlatego wykorzystujemy je do zapamiętywania informacji o tym, jak korzystasz z serwisu, żeby lepiej go do Ciebie dostosowywać.

Rozumiem. Zamknij!

Lista specjalizacji na rok 2020/2021 - kierunek Mistrz i Uczeń w Poznaniu

Studenci na kierunku Mistrz i Uczeń realizują dwie specjalizacje w roku szkolnym - po jednej na każdy semestr.

Poniżej znajduje się lista i opis proponowanych specjalizacji.


1. Urbanistyka
2. Projektowanie mebli
3. Inżynieria środowiska
4. Biomechanika

Urbanistyka – tworzymy koncepcję współczesnego miasta

Czy wiesz, że wieżę Eiffla planowano rozebrać po 20 latach od jej powstania?

Już podczas budowy we francuskiej prasie ukazał się protest uznanych artystów i architektów, którzy byli przekonani, że wieża kiedyś runie i zabije wiele osób, ponadto uważali projekt za szkaradny. Jednak konstrukcja stoi już od 131 lat i stała się symbolem Paryża! Projekt jednej budowli zmienił wizerunek miasta na długie lata.

Jak projektuje się współczesne miasta? Czy istnieje miasto idealne? Jak w ekologiczny sposób zaprojektować otoczenie?

W ramach specjalizacji studenci będą pracować metodą projektową. Podczas zajęć wcielą się w rolę urbanistów. Zapoznają się z mapami miast idealnych, przeanalizują potrzeby współczesnych mieszkańców aglomeracji oraz otaczające ich typy zabudowy miejskiej czy terenów zielonych. Na podstawie zdobytej wiedzy, studenci będą kreować rozwiązania przyjazne dla ludzi i środowiska. Zajęcia wzbogaci debata oksfordzka na temat: „Samochód czy transport zbiorowy? Jaka forma transportu cechuje przyjazne miasta?”. Efektem realizowanego projektu będzie stworzenie graficznej koncepcji miasta idealnego, z elementami makiety, oraz przygotowanie rekomendacji dla urbanistów i włodarzy miasta. Specjalizacja będzie dla uczestników okazją do praktykowania myślenia naukowego, czyli wyciągania wniosków ze zdobytych informacji. Dzięki pracy metodą projektu studenci rozwiną kompetencje takie jak komunikatywność czy współpraca.

Projektowanie mebli – tworzymy spersonalizowane wyposażenie wnętrz

Czy wiesz, że w 2005 roku jedna z sieci sklepów meblowych w Niemczech postanowiła pobić rekord Guinnessa i zbudowała największe krzesło świata? Mebel miał wysokość 25 metrów, a siedzisko znajdowało się 13 metrów nad ziemią, czyli na wysokości 4 piętra!

Największe krzesło świata było oczywiście reklamą sklepu, a nie meblem użytkowym. Często jednak zdarza się, że projektanci zachodzą w głowę, aby wymyślić nowe, ciekawe formy. Mimo że mamy dostęp do tanich, ładnych mebli produkowanych na masową skalę, poszukujemy oryginalnych i dostosowanych do naszych potrzeb przedmiotów.

Jak znaleźć złoty środek pomiędzy wygodą użytkowania i designem? Czy można wymyślić krzesło na nowo?

W ramach specjalizacji studenci będą pracować metoda projektową. Podczas seminariów poznają etapy kreowania pomysłów i powstawania prototypów. W celu dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb przeanalizują właściwości materiałów tapicerskich. Studenci poznają warsztat pracy projektanta mebli, dzięki czemu nie tylko zdobędą wiedzę specjalistyczną, ale także rozwiną umiejętność współpracy i komunikacji. Będzie to również świetny trening dla ich kreatywności.

Inżynieria środowiska – projektujemy przydomową oczyszczalnie ścieków

Czy wiesz, że przeciętny Polak zużywa 120 l wody dziennie? Wydaje się, że to dużo, jednak nie jesteśmy w czołówce dobowego zużycia wody na świecie. Najwięcej, bo 300 l dziennie, zużywa przeciętny Amerykanin.

Zasoby wody pitnej na Ziemi są ograniczone, tylko 1% wody na świecie to ta słodka użyteczna dla ludzi. Dlatego istotne jest poszukiwanie sposobów na jej oszczędzanie. Dodatkowo warto zadbać o jakość wody, która wraca do środowiska, tak by nie zanieczyszczać gleby.

Jak uzdatnić zanieczyszczoną wodę? Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W ramach specjalizacji studenci będą pracować metodą projektową. Podczas seminariów poznają różne sposoby uzdatniania wody. W warunkach laboratoryjnych zbadają możliwości oczyszczania ścieków po to, by wybrać te najbardziej efektywne i dobre dla środowiska. Dodatkowo skonstruują proste układy transportujące wodę. Efektem pracy studentów będzie projekt przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki pracy metodą projektową studenci nie tylko zdobędą specjalistyczną wiedzę i umiejętności, ale również rozwiną kompetencje miękkie takie jak współpraca, komunikatywność czy kreatywność.

Biomechanika - badamy siły fizyczne ukryte w naszym ciele

Michael Phelps, jako jedyny pływak olimpijski w historii, zdobył na Igrzyskach Olimpijskich aż 7 złotych medali. Usain Bolt pokonał dystans w biegu na 100 metrów w 9,58 sekundy. Czy wiesz, że o wynikach zawodów zadecydowały wielkość płuc i długość nóg zawodników? Tak wykazały badania biomechaniczne sportowców!

Głównym celem biomechaniki sportu jest poprawa wyników i wydajności w danej dyscyplinie sportowej. Jakie znaczenie dla ruchu ma środek ciężkości? W jaki sposób zmierzyć postawę naszego ciała?W trakcie zajęć studenci uzyskają podstawową wiedzę na temat budowy poszczególnych elementów ciała człowieka oraz ich roli w jego mechanice. Wykorzystując poznane metody badawcze, przeprowadzą pomiary i obliczenia, które posłużą do stworzenia biomechanicznych modeli ich własnych ciał. Efektem realizowanego projektu będzie raport z badań biomechanicznych, który uczestnicy zaprezentują rodzicom podczas pokazu końcowego. Wykonane modele uświadomią studentom zależności występujące pomiędzy właściwą postawą ciała a równowagą. Co więcej, uczestnicy wzbogacą swoją wiedzę z zakresu biologii, matematyki i fizyki. Dzięki pracy metodą projektu studenci będą mieli również okazję doskonalić umiejętności i kompetencje takie jak komunikacja, współpraca czy kreatywność.